RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Gliński o Blinkenie: To zadziwiające, że poważny polityk pozwala sobie na takie uwagi

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński (P) podczas wypowiedzi dla mediów w trakcie Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmo (fot. PAP/M.Obara)
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński (P) podczas wypowiedzi dla mediów w trakcie Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmo (fot. PAP/M.Obara)

5 października nieznani sprawcy wymalowali sprayem antysemickie hasła na dziewięciu poobozowych barakach w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Do wydarzeń sprzed tygodnia odniósł się w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken, mówiąc o „zagrożeniach związanych z antysemityzmem”. – To zadziwiające, że poważny polityk pozwolił sobie na tego typu uwagę – odpowiedział wicepremier Piotr Gliński.

Antysemickie napisy na barakach w Auschwitz. „Dwa nawiązania do Biblii”

Wykonane sprayem napisy w językach angielskim i niemieckim, w części mające charakter antysemicki, odkryto we wtorek na dziewięciu barakach byłego...

zobacz więcej

W nagranym wystąpieniu, wyemitowanym podczas Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe sekretarz stanu USA Antony Blinken odniósł się do aktu wandalizmu, do którego doszło 5 października na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz -Birkenau. Na dziewięciu barakach w jęz. angielskim i niemieckim wypisano antysemickie hasła.

– Zagrożenia związane z Holokaustem nie są tylko problemem przeszłości. Antysemityzm wzrasta w wielu częściach świata. W ostatnim tygodniu wandale zdewastowali część obozu koncentracyjnego Auschwitz w Polsce – powiedział Blinken.

W Szwecji Gliński mówił, że Polska podtrzymuje swój stały sprzeciw wobec wszelkich form rasizmu i antysemityzmu. Zaznaczał, że liczba incydentów antysemickich w naszym kraju stale spada

Wicepremier przypomniał, że do incydentu doszło podczas otwarcia w Muzeum Auschwitz wystawy austriackiej, pokazującej sprawców i ofiary austriackie. W tym czasie na kilku barakach obozowych wymalowano prowokacyjne napisy.

Zdaniem Glińskiego czas tej prowokacji nie był przypadkowy.

– Rozmawiałem dziś z dyrektorów muzeum. Wiem, że śledztwo się toczy i krąg podejrzanych się zawężą. Akcja wygląda na celową prowokację. Pewnie po to, aby ktoś mógł to wykorzystać do swoich politycznych celów. Napisy pojawiły się akurat podczas wizyty prezydenta Austrii – powiedział Gliński.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej