RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dżihadyści przygotowywali atak w Hiszpanii. Werbował ich „Szejk”

Zostali ujęci na terenie aglomeracji Madrytu i Barcelony (fot. G.Arroyo Moreno/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Zostali ujęci na terenie aglomeracji Madrytu i Barcelony (fot. G.Arroyo Moreno/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Funkcjonariusze hiszpańskiej policji rozbili dżihadystyczną grupę, która przygotowywała się do zamachu terrorystycznego na terenie Hiszpanii. Do środowego popołudnia zatrzymano pięciu domniemanych członków komórki tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Atak terrorystyczny w Nowej Zelandii. Biskupi: Bądźmy zjednoczeni wobec przemocy

Po piątkowym ataku terrorystycznym, do którego doszło w supermarkecie w Auckland (Nowa Zelandia) episkopat tego kraju wydał oświadczenie. Wezwał w...

zobacz więcej

Jak poinformowała w środowym komunikacie Policja Krajowa (Policia Nacional), mężczyźni zostali ujęci na terenie aglomeracji Madrytu i Barcelony.

Sprecyzowano, że zatrzymania były możliwe dzięki współpracy z Europolem. Jednym z ujętych w trakcie operacji jest wyznawca radykalnego islamu, znany pod pseudonimem „Szejk”.

„To on stał na czele grupy (...). W 2016 r. został już aresztowany w Turcji, kiedy próbował przyłączyć się do Państwa Islamskiego”, wyjaśniła hiszpańska policja, wskazując, że sprawa ma związek z ujęciem innych trzech obywateli Algierii w styczniu 2021 r.

Zobacz także: Tajna operacja. Do Niemiec sprowadzono „kobiety dżihadu”

Powołujący się na źródła wśród śledczych dziennik „El Espanol” podał, że „Szejk” nie tylko werbował dżihadystów i rozwijał struktury grupy przestępczej, ale też podejmował konkretne działania służące organizacji potencjalnego aktu terroru.

Broń oraz amunicja


Jak ustalił „El Espanol”, rozbita grupa dżihadystyczna „była gotowa do przeprowadzenia ataku terrorystycznego”. Gazeta potwierdziła, że podczas środowych zatrzymań funkcjonariusze zabezpieczyli zgromadzoną przez islamistów broń oraz amunicję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej