RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poseł KO atakuje narodowców. Przypomniano mu, jaką podał datę Powstania Warszawskiego

Posłowie KO: Michał Szczerba i Dariusz Joński (fot.  PAP/Tomasz Gzell)
Posłowie KO: Michał Szczerba i Dariusz Joński (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że narodowcy próbowali ostatnio zagłuszyć wystąpienie uczestniczki powstania warszawskiego. Internauci zastanawiają się, skąd taka troska o pamięć historyczną u osoby, która nie potrafiła zrywu umiejscowić w czasie. Przypomnieli, jak zapytany o datę powstania, Dariusz Joński stwierdził, że wybuchło ono w 1940 roku, a potem szybko zmienił na rok 1988.

Jest wniosek o delegalizację stowarzyszenia Marsz Niepodległości. „To polityczny cyrk”

O delegalizację stowarzyszeń Marsz Niepodległości oraz Straż Narodowa zwrócił się w poniedziałek do prokuratora generalnego lider Nowoczesnej Adam...

zobacz więcej

Dariusz Joński i Michał Szczerba nagrali wideo, w którym mówią, że lider stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz ma dostać od państwa kilka milionów złotych. Jak pisaliśmy już na naszym portalu, sam zainteresowany zdementował te informacje -  ZOBACZ TUTAJ.

Politycy KO przekonują jednak, że za pieniądze z budżetu, narodowcy kupią nagłośnienie. „Po co to wszystko? A po to, żeby zakłócać między innymi takie manifestacje jak ostatnio” – powiedzieli. Ocenili, że rządzący nie zagłuszą bohaterów takich jak Wanda Traczyk–Stawska.

Zobacz także ->  Ogłoszono hasło Marszu Niepodległości 2021. Nawiązuje do sporu z UE

Czy podczas ostatniej manifestacji Donalda Tuska narodowcy rzeczywiście próbowali zagłuszyć uczestniczkę powstania? Z tym pytaniem portal tvp.info zwrócił się bezpośrednio do Bąkiewicza.

– Na tamtej scenie wypowiadali się różni ludzie, m.in. Marta Lempart czy Jerzy Owsiak. My nie słyszeliśmy, że akurat pojawiła się pani Wanda Traczyk–Stawska. Co więcej, nawet nie wiedzieliśmy, że ma przemawiać. Gdybyśmy taką wiedzę posiadali, to niewątpliwie byśmy z szacunkiem dla weterana nie kontynuowali swojej manifestacji w tym czasie. Pamiętajmy, że dzieliła nas odległość kilkuset metrów – wyjaśniał.

Poseł opozycji zarobił 670 tysięcy zł w 68 dni

– W zarządzie Tauronu pracowałem jedynie dwa miesiące – przyznał w rozmowie z RMF FM poseł Polski 2050, a wcześniej Platformy Obywatelskiej, Michał...

zobacz więcej

Bąkiewicz zapewniał, że narodowcy szanują wszystkich powstańców. Mówił, że jego środowisko pomaga powstańcom, opiekuje się nimi i przygotowuje im paczki. – Też moglibyśmy na zawołanie wyciągać zdjęcia z nimi i zapraszać powstańców na wiece, ale uważamy, że tak robić nie wolno. Wciąganie ludzi o wspaniałej historii do konfliktu politycznego nie powinno mieć miejsca – komentował.

Joński o stanie wojennym: Rok 1989


Internauci zwracają uwagę na jeszcze inną okolicznosć. Otóż w 2012 roku, kiedy dziennikarze postanowili sprawdzić wiedzę historyczną polityków, ówczesny rzecznik SLD Dariusz Joński (dziś Inicjatywa Polska - Koalicja Obywatelska) zaliczył wpadkę. Na pytanie o wybuch powstania warszawskiego i wprowadzenie stanu wojennego wymienił odpowiednio 1988 i 1989 rok.

Zobacz także ->  Trzaskowski zakaże Marszu Niepodległości? Ostra reakcja narodowców

„Jeżeli to jest nowy pomysł PO na powrót do gry i walkę o władzę, to naprawdę słabiutko” – komentuje nagranie Jońskiego i Szczerby jeden z internautów. „Czy już rozliczyliście Campus Polska Przyszłości?” – pyta inny.

Znalazł się wśród nich również obrońca nacjonalizmu. „Ja też jestem nacjonalistą. Przyznaję się, bo polski nacjonalizm nie jest włoskim ani niemieckim” – przekonuje autor wpisu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej