RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Transrasizm. Nauczyciele na Wyspach będą dowolnie określać swoją rasę?

Transrasizm, Społeczna debata w Wielkiej Brytanii (fot. Guy Smallman/ Getty Images)
Transrasizm, Społeczna debata w Wielkiej Brytanii (fot. Guy Smallman/ Getty Images)

Związek zawodowy szkolnictwa wyższego w Wielkiej Brytanii ocenił, że nauczyciele powinni móc dowolnie identyfikować swoją rasę. Znane są bowiem sytuacje, gdy na przykład biała osoba, mająca dwoje białych rodziców, określa się jako czarnoskóra. Sprawa budzi na Wyspach coraz większe kontrowersje.

Młody gej brutalnie pobity. Policja szuka sprawców

Z zachodniej części Europy coraz częściej dobiegają szokujące informacje o przemocy wobec mniejszości religijnych i seksualnych. Tym razem sprawa...

zobacz więcej

„Wyzwolenia nie można budować na wykluczeniu” – piszą przedstawiciele nauczycieli w Wielkiej Brytanii i apelują o poszerzanie dostępu do transrasizmu.

Nawiązują tym samym do dokumentu, który budził emocje już 2 lata temu. To wtedy jeden z oddziałów University and College Union (brytyjskiego związku zawodowego zajmującego się kształceniem wyższym) wystosował stanowisko w sprawie „włączenia osób trans”.

Zobacz także ->  Zaangażował nawet premiera. Gej przyznał się, że zmyślił homofobiczny napad

„Ten oddział związku jest wykorzystywany jako platforma do ideologicznej krucjaty, bez oporu ze strony kierownictwa Uniwersytetu w Edynburgu” – alarmował anonimowo jeden z pracowników placówki.

W odpowiedzi na takie głosy lewicowe elity wyjaśniają, że „w obrębie zmarginalizowanych grup istnieje wiele różnych tożsamości, takich jak na przykład kobiety białe, kobiety czarne, kobiety niepełnosprawne, kobiety cis czy kobiety trans”. Jak uważają, rasa jest konstruktem społecznym i każdy powinien móc dowolnie ją określać.

Zobacz także ->  Niemcy nie radzą sobie z homofobią. Kolejny atak na człowieka z flagą LGBT

Brytyjska prasa przypomina, że temat transrasizmu podjęto na szeroką skalę w związku z aktywnością działaczki Rachel Dolezal, która opowiadała publicznie, że chociaż jest biała, od zawsze czuła się osobą czarnoskórą. Te doniesienia dementowali jej rodzice. Ich zdaniem, kobieta zmieniła swoją tożsamość pod wpływem aktywności społecznej, a twierdzenia o tym, iż już jako dziecko przedstawiała się na rysunkach jako osoba z brązową skórą i czarnymi, kręconymi włosami, są nieprawdziwe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej