RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Uroczystości w Fatimie. „Z tej pandemii możemy wyjść silniejsi” [WIDEO]

Życie i godność każdej osoby muszą być uznawane, chronione i popierane – mówił kard. Sergio da Rocha z Brazylii podczas jednej z homilii w ramach obchodów rocznicowych objawień maryjnych w Fatimie, które odbywały się 12 i 13 października. Po raz pierwszy od marca 2020 r., kiedy w Portugalii wybuchła pandemia koronawirusa, w fatimskim sanktuarium Matki Bożej Różańcowej nie obowiązywały limity dotyczące liczby wiernych.

Fatima: „Bezprecedensowy akt” poświęcenia Portugalii i Hiszpanii Jezusowi i Maryi

O godz. 18.30, w sanktuarium Matki Bożej w Fatimie biskup miejsca, kard. António Marto poświęci Portugalię i Hiszpanię Najświętszemu Sercu Jezusa i...

zobacz więcej

Z informacji władz fatimskiego sanktuarium wynika, że pomiędzy wtorkiem a środą w modlitwach na głównym placu tego miejsca kultu maryjnego modliło się kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Dotychczas limit ten wynosił 7500 osób.

W sanktuarium obowiązują jednak inne środki sanitarne, m.in. dezynfekcja rąk, maseczki ochronne, dystans między osobami, jeżeli nie należą do tego samego gospodarstwa domowego.

We wtorek wigilię obchodów 104. rocznicy zakończenia objawień fatimskich poprowadził arcybiskup brazylijskiej diecezji Bahia – Sergio da Rocha. Najpierw odmówiono różaniec, po czym odbyła się procesja wraz z figurą Matki Bożej fatimskiej. Na placu rozbłysło tysiące zapalonych świec. Następnie kontynuowano uroczystą liturgię. Jak podaje sanktuarium, w międzynarodowej pielgrzymce uczestniczyło 48 grup zorganizowanych z 12 krajów, w tym 19 z Portugalii.

Sanktuarium w Fatimie ponownie otwarte dla wiernych

Władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły w poniedziałek otwarcie tego popularnego miejsca kultu dla wiernych. Było ono...

zobacz więcej

Kardynał z Brazylii apelował o zachowanie silnej wiary podczas pandemii oraz o uważne obserwowanie swojego otoczenia i wrażliwość na osoby potrzebujące, w tym ofiary koronakryzysu. – Z tej pandemii możemy wyjść silniejsi – powiedział brazylijski biskup wskazując, że jedną z form pomocy bliźniemu jest modlitwa, a także solidarność międzyludzka.

Kard. Sergio da Rocha apelował, aby wierni „wzorowali się na postaci Matki Jezusa, która z pokorą modliła się oraz pomagała innym”. Wzywał też, aby „wyciągnąć dłonie do osób najbardziej cierpiących” i nie być obojętnym w stosunku do potrzebujących.

Mówił też, że „przy Maryi można znaleźć siłę, nadzieję i radość”. Jak określił, Fatima „jest miejscem, gdzie znajdujemy siłę, by przejść przez trudności i cierpienie”.

– Pielgrzymowanie jest dobre, ale to także zobowiązanie, pojedyncza sposobność, by zrobić krok w kierunku nawrócenia i nowego życia. (…) Wymaga to kroczenia z sercem skierowanym ku Panu Jezusowi i ufnym spojrzeniem na naszą Panią oraz bycia uważnymi na braci, którzy kroczą z nami, na bliźnich, którzy muszą być kochani jak nasi bracia – mówił kardynał.

Nie pokonał „Jej ani najazd sowiecki, ani żadna inna zaraza”

Nie przemógł Jej potop szwedzki ani najazd sowiecki, ani żadna inna zaraza – pisze w sobotnim wydaniu na tytułowej stronie „Gazeta Polska...

zobacz więcej

– Jesteśmy wezwani do kroczenia w jedności, z Kościołem i jako Kościół. Przede wszystkim, musimy zwrócić szczególną uwagę na tych, którzy nie kroczą, ponieważ są osłabieni bądź cierpiący – podkreślił brazylijski arcybiskup.

W środę odbyła się kolejna część uroczystości – różaniec, msza święta, procesja i poświęcenie figury Matki Bożej Różańcowej z Fatimy. Kardynał wezwał pielgrzymów do szanowania i dbania o życie i godność człowieka.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Jesteśmy żywym Kościołem, żywym sanktuarium Pana (…). Życie i godność każdej osoby muszą być uznawane, chronione i popierane przez tych, którzy modlą się w świątyni, i przez tych, którzy tworzą żywą świątynię Pana, bez wykluczania nikogo z naszej braterskiej miłości – powiedział kard. Sergio da Rocha podczas homilii 13 października w Fatimie.

Zobacz także: Watykanistka z Portugalii o trzech papieżach
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej