RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Odnowiono grób „ojca cichociemnych”, płk. Józefa Hartmana

Przedstawiciele ambasady RP w Londynie złożyli wieńce na odrestaurowanym grobie płk. Józefa Hartmana (fot. FB/@PolishEmbassyUK)
Przedstawiciele ambasady RP w Londynie złożyli wieńce na odrestaurowanym grobie płk. Józefa Hartmana (fot. FB/@PolishEmbassyUK)

Przedstawiciele ambasady RP w Londynie złożyli wieńce na odrestaurowanym grobie pułkownika Józefa Hartmana oraz jego żony Grace, na cmentarzu New Brentford Cemetery w zachodniej części Londynu. Pułkownik w czasie II wojny światowej był m.in. szefem szkolenia cichociemnych.

Weteran AK o zrzutach cichociemnych do Polski: system był bardzo precyzyjny

W okupowanej Polsce wylądowało ponad 300 cichociemnych. System zrzutów – jak wspomina weteran AK Ryszard Witkowski – był bardzo precyzyjny. Dawny...

zobacz więcej

Józef Hartman urodził się w 1898 roku w Swaryszowie w obecnym województwie świętokrzyskim. W czasie I wojny światowej działał w polskich organizacjach niepodległościowych, później walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Od 1934 roku do czasu ewakuacji polskich władz do Rumunii w 1939 roku był adiutantem prezydenta Ignacego Mościckiego. Był instruktorem Wojska Polskiego we Francji, a od czerwca 1940 roku – w Wielkiej Brytanii.

W 1941 roku został kierownikiem kursów szkoleniowych dla cichociemnych – spadochroniarzy, którzy byli przerzucani do okupowanej Polski. Kursy organizowano w Briggens House, a potem w głównym ośrodku Audley End. Później został szefem całego systemu szkolenia cichociemnych, przez których był uważany za „duchowego ojca”.

Po II wojnie światowej Hartman pozostał w Wielkiej Brytanii, był bardzo aktywnym działaczem tamtejszych polskich organizacji kombatanckich, w tym londyńskiego Koła Cichociemnych. Zmarł w Londynie w 1979 roku.

Grób jego oraz jego żony Grace – która w czasie wojny była jedną z sekretarek w gabinecie ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla – znajduje się na cmentarzu New Brentford Cemetery w zachodniej części Londynu. Odrestaurowany został dzięki staraniom Grupy Zadaniowej Pamięć Cichociemnych. W uroczystości złożenia wieńców w poniedziałek wziął udział konsul Radosław Gromski, przedstawiciele attachatu obrony oraz stowarzyszeń rodzin byłych członków Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej