RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Stanowcza reakcja z Niemiec ws. reparacji. Historyk: Co najmniej 100 mld euro

Zniszczona Warszawa 1944 r. Niemcy zapłacą reparacje? (fot. Heinrich Hoffmann/ullstein bild via Getty Images
Zniszczona Warszawa 1944 r. Niemcy zapłacą reparacje? (fot. Heinrich Hoffmann/ullstein bild via Getty Images

Najnowsze

Popularne

Zdaniem niemieckiego historyka dr. Karla Heinza Rotha reparacje nie ulegają przedawnieniu i tylko regulując tę sprawę można zakończyć temat rozliczeń po II wojnie światowej. – Próba stworzenia kultury pamięci symbolicznej nie zastąpi materialnej podstawy pojednania – zaznaczył.

Skandal po manifestacji Tuska. Jest zawiadomienie do prokuratury

Marta Lempart, która występowała na manifestacji Donalda Tuska ws. poparcia dla UE, ostro atakowała funkcjonariuszy Straży Granicznej. – Polska...

zobacz więcej

Karl Heinz Roth to autor książki „Wyparte – odrzucone – odroczone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy”.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznał, że temat pojednania polsko–niemieckiego nie zostanie jednoznacznie zamknięty, „dopóki rząd niemiecki nie wypłaci reparacji Polsce, która w sposób straszliwy została zniszczona podczas II wojny światowej”.

Zobacz także ->  Reparacje wojenne od Niemców. „Takiego kraju, jaki był przed wojną, już nie ma”

Roth dodał, że przez lata Niemcy nie do końca konfrontowali się z wiedzą o zbrodniach okupacyjnych, jakich ich przodkowie dopuszczali się w Europie Środkowej i Wschodniej. Zaledwie od kilku lat mają pojawiać się tam stwierdzenia, takie jak: „Musimy przyznać, że naziści prowadzili pierwszą w historii wojnę na wyniszczenie, eksterminacyjną”.

W jego opinii, wielu historyków wciąż wybiela jednak niemieckie zbrodnie.

Poseł opozycji zarobił 670 tysięcy zł w 68 dni

– W zarządzie Tauronu pracowałem jedynie dwa miesiące – przyznał w rozmowie z RMF FM poseł Polski 2050, a wcześniej Platformy Obywatelskiej, Michał...

zobacz więcej

Historyk tłumaczy, że część ekspertów dokładnie wyliczyła jednak, jaka powinna być skala reparacji dla Polski. „Braliśmy pod uwagę także oddanie przez Niemcy ziem na wschód od Odry, choć pragnę zaznaczyć, że pełna rekompensata nigdy nie będzie możliwa. Wszystkie zniszczenia, rabunki, straty w ludziach, praca przymusowa itd. dają kwotę ok. 1 bln euro” – ocenił.

Zobacz także ->  Szewach Weiss: Polsce należą się reparacje ze strony niemieckiej

Jak dodał, do zapłaty pozostaje zatem ok. 800 mld euro. Karl Heinz Roth stwierdził, że ta kwota nie może zostać wypłacona w całości, ale „możliwe jest wypłacenie znacznych kwot”.

Na pytanie, co ma dokładnie ma na myśli, stwierdził: „To powinno być co najmniej 100 mld euro.”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej