RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Gazowy szantaż Rosji. „Die Welt”: Czas zająć bardziej krytyczne stanowisko wobec Moskwy

Budowa Nord Stream 2 wchodzi w finalny etap (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Budowa Nord Stream 2 wchodzi w finalny etap (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Moskwa coraz wyraźniej daje do zrozumienia, że może rozwiązać problemy Europy z gazem, jeśli Bruksela zmieni swoją politykę wobec Rosji. Jest to rodzaj szantażu, przed którym ostrzegali krytycy gazociągu Nord Stream 2 – pisze komentator dziennika „Die Welt”.

Pierwsza nitka Nord Stream 2 jest już napełniana gazem

Wstępne napełnienie jest konieczne przed rozpoczęciem właściwego transportu gazu. Spółka Nord Stream 2 AG nie podała informacji na temat planowanej...

zobacz więcej

„UE lubi marzyć o byciu siłą porządkującą, przynajmniej we własnym środowisku. Zamiast tego jesteśmy świadkami tego, jak Moskwa nadal rażąco łamie prawo międzynarodowe i zagraża porządkowi pokojowemu w Europie. Jednocześnie na krótko przed rozpoczęciem zimy (Rosja) pokazuje nam naszą własną bezsilność i zależność od rosyjskich dostaw energii” – zauważa Clemens Wergin.

Obecne wysokie ceny gazu mają wiele przyczyn, ale „są również wynikiem rosyjskiej polityki niedoborów” – wskazuje komentator.

Szantaż energetyczny Moskwy


„Moskwa coraz wyraźniej daje do zrozumienia, że mogłaby rozwiązać problemy Europy z gazem, gdyby UE zmieniła swoją politykę zagraniczną wobec niej" – pisze Wergin. Podkreśla: „To jest właśnie ten rodzaj szantażu, przed którym zawsze ostrzegali krytycy gazociągu Nord Stream 2”.

W Niemczech trwają rozmowy wstępne między socjaldemokratyczną partią SPD, Zielonymi i liberalną FDP w sprawie ewentualnego utworzenia koalicji rządowej.

Ceny gazu w górę. Sasin: To jest prawdziwy powód

O 941 proc. zdrożał gaz na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – mówił w Sejmie...

zobacz więcej

W tym kontekście autor komentarza zwraca uwagę, że „obok Lewicy to SPD ma w swoich szeregach najbardziej prominentnych zwolenników Moskwy (...)”. Najwyższy czas, by „socjaldemokraci zajęli wreszcie bardziej krytyczne stanowisko wobec Moskwy i skupili się bardziej na interesach państw Europy Wschodniej, położonych między Berlinem a Moskwą” – stwierdza publicysta.

Jego zdaniem „Zieloni, ale także wielu członków FDP, mają o wiele jaśniejszy niż socjaldemokraci pogląd na neoimperialistyczną politykę Władimira Putina”.

Dlatego „w negocjacjach koalicyjnych Zieloni i FDP powinni nakłaniać Olafa Scholza, kandydata SPD na kanclerza, aby skończył z polityką upodabniania się do Moskwy, a tym samym odciął się od wpływów poprzedniego socjaldemokratycznego kanclerza Gerharda Schroedera, którego proputinowska polityka lobbystyczna jest kompromitująca nie tylko dla SPD, ale i całych Niemiec”.

To żenujące, że „schroederyzacja” stała się w polityce europejskiej „powszechnym słowem na określenie tego, jak autorytarne reżimy kupują wpływy w naszych demokracjach” – konkluduje „Die Welt”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej