RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Platforma ostro o budowie muru. „Wielki wał na granicy”

Borys Budka i Jan Grabiec (fot.  PAP/Rafał Guz)
Borys Budka i Jan Grabiec (fot. PAP/Rafał Guz)

Tysiące imigrantów próbuje przedrzeć się do Polski, a rząd podejmuje stanowcze decyzje. Politycy chcą, by na granicy stanęły profesjonalne zapory, na które należy zabezpieczyć około półtora miliarda złotych. „Wielki wał, a nie mur planuje PiS” – krytykują przedstawiciele opozycji. Podkreślają też, że państwo powinno lepiej opiekować się imigrantami, wśród których są kobiety i dzieci. „Zawsze przeciw Polsce. Znowu grają w orkiestrze Łukaszenki” – odpowiada wiceszef ministerstwa sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Sytuacja na granicy. Tak uważa przytłaczająca większość [SONDAŻ]

Zdecydowana większość badanych uważa, że reżim Aleksandra Łukaszenki prowadzi przeciwko Polsce wojnę hybrydową – tak wynika z sondażu IBRiS na...

zobacz więcej

Według mediów, rządowe szacunki wpisane do Oceny Skutków Regulacji projektu, dzięki któremu budowa muru ma być możliwa, na cel cel zabezpieczono środki na poziomie 1,6 mld zł.

Informacje dziennikarzy rozgrzały emocje wśród opozycji. „Skąd ten strach w PiS przed transparentnymi procedurami przetargowymi ws. budowy muru na granicy z Białorusią? 1.6 mld zł to łakomy kąsek, prawda?” – napisał Borys Budka. „Wielki wał, a nie mur planuje PiS – bez przetargu wydadzą w sumie 1,6 mld zł” – dodała Katarzyna Lubnauer. „Wielki wał na granicy. 1 miliard 615 milionów poza wszelką kontrolą. Znów przybędzie milionerów metodą na wujka” – ocenił również rzecznik PO Jan Grabiec.

Zobacz także:   „Gazeta Wyborcza” grozi funkcjonariuszom Straży Granicznej

Na wpis polityka Platformy zareagował w sieci wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. „Zawsze przeciw Polsce. Polska potrzebuje tego muru pilnie, na wczoraj, a opozycja niestety znowu gra w orkiestrze Łukaszenki i Putina” – zaznaczył.

Głośne okrzyki imigrantów na granicy. „Germany! Germany!” [WIDEO]

Straż Graniczna znów ujawniła nagrania pokazujące tłumy imigrantów, których na granicę z Polską sprowadza reżim Aleksandra Łukaszenki. Z kolei...

zobacz więcej

Spór o koszt muru pozostaje więc otwarty. Największym problemem dla polityków opozycji są jednak sondaże, które pokazują, że Polacy popierają budowę muru. Z najnowszych badań wynika, że stworzenia solidnego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej oczekuje więcej niż połowa obywateli.

– Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda – mówił ostatnio na konferencji prasowej wicepremier Jarosław Kaczyński.

Zobacz także:   ABW zatrzymała Polaka podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Białorusi

Szef Straży Granicznej Tomasz Praga dodawał, że będzie to nowoczesna budowla, z dodatkową ochroną. Jak wskazywał Praga „najlepsza zapora inżynieryjna bez nadzoru ludzkiego nie ma jednak sensu, bo prędzej czy później zostanie sforsowana”. Wyjaśnił, że ponieważ chodzi o bezpieczeństwo państwa, nie może zdradzić szczegółów operacji ani tego, jakie rozwiązania politycy i wojsko chcą wykorzystać do zabezpieczenia granicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej