RAPORT

Pogarda

Niemiecki ekspert krytycznie o roli TSUE. „Podzielam stanowisko TK Polski i Niemiec”

Unia Europejska „superpaństwem”? Roland Vaubel komentuje (fot. Shutterstock)
Unia Europejska „superpaństwem”? Roland Vaubel komentuje (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może orzekać o granicach kompetencji unijnych; to rola sądownictwa państw członkowskich – mówi były wykładowca ekonomii politycznej na Uniwersytecie w Mannheim Roland Vaubel. Komentując orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego ekspert zauważa, że podobny wyrok zapadł przed niemieckim TK.

Autorytet prawny Francji masakruje Brukselę. Polski TK ma rację

Jean-Éric Schoettl to sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej w latach 1997-2007 oraz jeden z największych autorytetow prawnych Francji. W...

zobacz więcej

– Podzielam stanowisko niemieckiego i polskiego TK, że orzekania o interpretacji kompetencji unijnych nie może podejmować się Trybunał Sprawiedliwości UE, a jedynie odpowiednie sądy państw członkowskich. To logiczne i jest konsekwencją faktu, że kompetencje zostały przeniesione na poziom UE właśnie przez państwa członkowskie – zgodnie z zasadą przyznania – przekonuje Vaubel, który zajmuje się międzynarodową polityką monetarną i organizacjami międzynarodowymi.

„Superpaństwo UE”


– Były prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, Andreas Vosskuhle, ma rację mówiąc, że jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości UE w kwestii interpretacji granic kompetencji unijnych oznaczałaby de facto powstanie superpaństwa UE – podkreśla naukowiec.

Zobacz także: Były prezes niemieckiego TK stawia mocne zarzuty UE. A Merkel zaprasza sędziów na obiad

W miniony czwartek (7 października) Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Zobacz także: Na kolacji u Merkel. Jak sędziowie TK razem z kanclerz omawiali wyroki [WIDEO]
teraz odtwarzane
Na kolacji u Merkel. „Die Welt” o spotkaniu kanclerz z sędziami TK [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej