RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Napływ migrantów obcych kulturowo jest bardzo dużym problemem”

Napływ tak dużej liczby ludzi, którzy zarówno kulturowo, jak też z pochodzenia nie są bliskie Europejczykom, jest bardzo dużym problemem. Zarówno dla pokolenia, które teraz żyje, jak i późniejszych pokoleń – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info radca prawny Babken Khanzadyan ze spółki Khanzadyan, Lewandowski i Partnerzy. – Trzeba zdawać sobie sprawę, że trzeba wychować, asymilować to społeczeństwo, przygotować do naszych europejskich realiów – zwrócił uwagę.

SG: Służby białoruskie zwożą na granicę kolejne grupy cudzoziemców

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że służby białoruskie zwożą dziś na granicę polsko-białoruską kolejne grupy cudzoziemców. Do postu...

zobacz więcej

Khanzadyan porównał obecny kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej do sytuacji z domem. – Jeżeli przychodzi gość to zapuka w furtkę bądź drzwi, po ewentualny chleb czy pomoc, to jest naturalne. A co zrobić jak gość próbuje przeskoczyć płot, ewentualnie wdarł się na nasz teren? To już zostawiam od odpowiedzi każdemu właścicielowi domu – dodał.

Od początku roku odnotowano ponad 17 tys. nielegalnych przekroczeń granicy z Białorusi do Polski, z czego większość – od lipca. Zatrzymywane osoby pochodzą głównie z Iraku.

Stan wyjątkowy


Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią, w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Przedstawiciele rządu wskazują, że migranci są przywożeni na wschodnią granicę Unii Europejskiej przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej