RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Konkurs Chopinowski. Znamy uczestników III etapu

O zwycięstwo powalczy między innymi Bruce (Xiaoyu) Liu (fot. PAP/Leszek Szymański)
O zwycięstwo powalczy między innymi Bruce (Xiaoyu) Liu (fot. PAP/Leszek Szymański)

Podczas trwającego od 9 do 12 października II etapu i publiczność wysłuchała, a jury oceniło 45 pianistów. Decyzją jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do III, przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 23 uczestników reprezentujących 11 krajów, między innymi sześciu z Polski, pięciu z Japonii, troje z Włoch, dwóch z Kanady, Rosji, Korei Południowej.

Konkurs Chopinowski. Historyczne zmagania konkursowe członków jury

Większość z członków jury XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina jest laureatami nagród i wyróżnień Konkursu Chopinowskiego....

zobacz więcej

– Do przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się aż 23 uczestników. Celowo powiedziałem „aż”, ponieważ regulamin wskazuje, że powinno być w zasadzie 20 osób, a jury zdecydowało jednomyślnie, że poziom konkursu jest na tyle wysoki, że podobnie jak w pierwszym etapie dosyć znacząco zwiększyło liczbę osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu – przekazał dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

– Dla nas, organizatorów, bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że wśród tych 23 pianistów sześć osób to Polacy. Sam muszę potwierdzić nie tylko jako organizator, ale również słuchacz konkursu, że poziom artystyczny jest niezwykle wysoki, przez co jury miało bardzo trudne zadanie z wydaniem werdyktu – dodał.

W III etapie wystąpią: Piotr Alexewicz (Polska), Leonora Armellini (Włochy), JJ Jun Li Bui (Kanada), Michelle Candotti (Włochy), Yasuko Furumi (Japonia), Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia), Avery Gagliano (Stany Zjednoczone), Martin Garcia Garcia (Hiszpania), Eva Gevorgyan (Rosja/Armenia), Nikolay Khozyainov (Rosja), Su Yeon Kim (Korea Południowa), Aimi Kobayashi (Japonia), Mateusz Krzyżowski (Polska), Jakub Kuszlik (Polska), Hyuk Lee (Korea Południowa), Bruce (Xiaoyu) Liu (Kanada), Szymon Nehring (Polska), Kamil Pacholec (Polska), Hao Rao (Chiny) oraz troje pianistów z Japonii: Miyu Shindo, Kyohei Sorita, Hayato Sumino. Listę finalistów zamyka Andrzej Wierciński, reprezentujący Polskę.

III etap potrwa od 14 do 16 października. Przesłuchania będą się odbywać w sesjach porannej (od godz. 10) i wieczornej (od godz. 17). Pianiści zagrają około 50-minutowy recital, podczas którego wykonają m.in. jedną z dwóch sonat (op. 35 lub op. 58, o ile nie wykonali ich we wcześniejszej rundzie konkursu) lub pełny cykl preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Wszystkie występy można oglądać na żywo w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube, w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung, w telewizji na kanale TVP Kultura oraz słuchać w Programie 2 Polskiego Radia oraz w Radiu Chopin.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października 2021 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej