RAPORT

Pogarda

Ankara – nowoczesna stolica Turcji

Ankara (fot. Agnieszka Wasztyl)
Ankara (fot. Agnieszka Wasztyl)

Najnowsze

Popularne

Starożytne zabytki, drapacze chmur, szerokie ulice, przestronne place i mnóstwo zieleni. Ankara – położona w centralnej części Turcji – jest rozległym, nowoczesnym i kosmopolitycznym miastem, z liczbą ludności przekraczającą już 5 milionów. Podobno założył ją władca Frygii – słynny król Midas w VIII wieku przed Chrystusem, a za panowania Rzymian mieszkało tu około 200 tys. osób. Ankara od 1923 roku jest stolicą tureckiego państwa, choć nadal pozostaje w cieniu Stambułu.

Podróże i praca w pandemii. Oni nie zostali w domu

Całkowity lub częściowy lockdown. Zamknięte restauracje, instytucje kultury i hotele. Praca i nauka przez internet - takie obostrzenia wprowadziło...

zobacz więcej

Do Ankary wjeżdżamy przed 9 rano. Oszklone nowoczesne biurowce błyszczą się w promieniach październikowego słońca. Miasto mimo swojej wielkości, nie przytłacza i robi pozytywne pierwsze wrażenie. Jest dużo zieleni i przestrzeni. Mijamy ogromny Pałac Prezydencki – Ak Saraj. Ma podobno aż 300 tys. metrów kwadratowych. Już z daleka w oczy rzuca się meczet Kocatepe z czterema minaretami. To największa świątynia w Ankarze. Meczet budowano przez 20 lat. Sama kopuła ma blisko 50 metrów wysokości. W środku świątynia jest wyłożona barwnymi kafelkami z dużą przewagą niebieskiego koloru.

Wjeżdżamy na wzgórze Anittepe, gdzie znajduje się monumentalne mauzoleum pierwszego prezydenta Republiki Turcji – Mustafy Kemala Atatürka. Budynek zbudowany w 1953 roku z każdej strony otoczony jest kolumnami. Ze wzgórza rozpościera się widok na całe miasto. Do mauzoleum prowadzi długa aleja z kamiennymi posągami lwów. W Sali Honorowej, w marmurowym sarkofagu, spoczywa Atatürk. W jednej z sal mieści się także wystawa poświęcona temu pierwszemu prezydentowi Turcji. Można zobaczyć m. in. zdjęcia ze spotkań Atatürka z najważniejszymi politykami z pierwszej połowy XX wieku.


Ojciec wszystkich Turków                  


Mustafa Kemal Atatürk nazwany jest ojcem wszystkich Turków. To on z małego miasta -  jakim była Ankara jeszcze ponad sto lat temu - uczynił postępową metropolię. Stolica nowego państwa miała kojarzyć się z nowoczesną Turcją. Atatürk robił wszystko, by zerwać z dziedzictwem   Imperium Osmańskiego, które upadło po 700 latach.   
(fot. Agnieszka Wasztyl)
(fot. Agnieszka Wasztyl)

Katania – niedocenione miasto na Sycylii

Większość podróżnych traktuje ją jako punkt przesiadkowy i nie spędza w niej dużo czasu. Katania – położona we wschodniej części wyspy, u stóp...

zobacz więcej

Po pierwszej wojnie światowej znaczna część terytorium Osmanów była okupowana przez aliantów, a mocarstwa chciały podzielić regiony między sobie. Na to nie zgodził się Mustafa Kemal, który wtedy był żołnierzem. Odbił wiele zajmowanych przez aliantów terenów i utworzył nowe państwo, które znamy jako Turcję.  Atatürk na terenie całego kraju wprowadził świeckie prawo, alfabet łaciński, kalendarz gregoriański i nazwiska. Zakazał ślubów religijnych, noszenia chust przez kobiety i zarządził równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Przeprowadził także reformę języka tureckiego. Usunął z niego słowa wywodzące się z języka arabskiego. Za jego rządów na turecki przetłumaczono Koran.

Mustafa Kemal adoptował trzynaścioro dzieci. Jego przybrana córka – Sabiha Gökcen – była pierwszą  na świecie kobietą, która została pilotem myśliwca.  

Nie tylko nowoczesność                   


Przejeżdżając przez Ankarę wydawać by się mogło, że nie ma w niej wiele do zobaczenia. Co prawda, miasto nie może konkurować pod względem zabytków ze Stambułem czy Konyą, ale miłośnicy historii znajdą tu coś dla siebie.

Pierwsze osady na terenie dzisiejszej Ankary powstały już w epoce brązu. Przedstawiciele ludu Hatti nazywali miasteczko Ankuwash. Źródła podają, że później przybyli tu Frygowie, a następnie Lidyjczycy, Persowie, Aleksander Macedoński, Grecy, którzy nazwali je Ankyra, i Rzymianie. W kolejnych stuleciach miasto przechodziło z rąk do rąk, aż w XV wieku zajęli je Osmanowie. A pięć wieków później zostało stolicą niepodległej Turcji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
(fot. Agnieszka Wasztyl)
(fot. Agnieszka Wasztyl)

Cuda natury – TOP5 przyrodniczych perełek Meksyku

Meksyk to nie tylko rajskie plaże, tropikalne dżungle, znakomita kuchnia i tajemnicze ruiny opuszczonych miast Majów czy Azteków. To także parki...

zobacz więcej

Do naszych czasów przetrwała świątynia cesarza Augusta i bogini Romy, zbudowana na cześć cesarza Oktawiana Augusta, która w kolejnych wiekach została przekształcona na chrześcijański kościół, a po zdobyciu władzy przez Osmanów - na medresę. Zachowały się także pozostałości po rzymskich łaźniach i kolumna cesarza Juliana Apostaty. W IV wieku w mieście mieszkało wielu chrześcijan, głównie arian. Znajdowała się tu także letnia rezydencja cesarzy bizantyjskich. Najstarszą częścią Ankary jest cytadela, której budowę szacuje się nawet na II wiek przed Chrystusem. Warto zobaczyć także meczet Haci Bayram z XV wieku. Świątynia w środku jest misternie zdobiona niebieskimi kafelkami.

Zobacz także -> Kiedy turystyka odbije się po pandemii koronawirusa? Są prognozy

Ankara może się pochwalić wieloma muzeami. Jednym z najchętniej odwiedzanych jest Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, w którym znajdują się eksponaty z paleolitu, neolitu, epoki brązu, czasów greckich i rzymskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej