RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Złoty może się umocnić. Dobra perspektywa dla polskiej waluty

Polski złoty się umacnia (fot. Shutterstock/Adam J)
Polski złoty się umacnia (fot. Shutterstock/Adam J)

Złoty w niewielkim stopniu reaguje na umacniającego się dolara. W najbliższym czasie może zbliżyć się do poziomu 4,56/EUR – oceniają ekonomiści. Ich zdaniem po niedawnej silnej zwyżce krajowej krzywej rentowności obligacje skarbowe będą podążały za rynkami bazowymi.

„Spodziewam się, że istotnym czynnikiem dla notowań będzie jutrzejszy raport z wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Amerykański dolar jest silny. Zakładamy, że normalizacja polityki pieniężnej w USA zajdzie, co będzie wspierało dolara. Ze względu na podwyżkę stóp procentowych w Polsce złoty jest w mniejszym stopniu narażony na siłę dolara” - wskazał rozmowie z PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

„Zakładamy więc, że na przestrzeni października PLN będzie dążył w stronę 4,56/EUR. Dla USD/PLN widzimy mniejsze pole do spadku z obecnych poziomów. Kurs może nieznacznie osuwać się do 3,95” - dodał Trzciołek.

Niemiecka gazeta zachwycona polską giełdą i gospodarką. „U nas to się nie uda”

W dzisiejszym wydaniu dziennika „Handelsblatt” ukazał się duży tekst w związku 30. rocznicą powstania Giełdy Papierów Wartościowych. Niemcy są...

zobacz więcej

We wtorek kurs EUR/PLN zniżkował od rana i po południu był 0,3% pod kreską, nieco poniżej 4,58. USD/PLN notowany był na tym samym poziomie co na poniedziałkowym zamknięciu, czyli blisko 3,97. Z kolei dolar kontynuował umocnienie i EUR/USD tracił 0,2% do 1,154.

„Na dzisiejszej sesji widzimy, że nasza waluta nieco zyskuje. Zwłaszcza w relacji do euro – kurs utrzymuje się poniżej poziomu 4,589. Choć złoty to nie jedyna waluta regionu, która dziś dobrze sobie radzi, widać że w ostatnim czasie PLN jest coraz mniej wrażliwy na siłę amerykańskiego dolara. Podwyżka stóp procentowych NBP to taki czynnik, który powoduje że złoty nie jest już tak narażony” - zakończył Trzciołek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej