RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Aresztowanie w związku z aferą korupcyjną wokół Kurza

Sebastian Kurz podejrzany jest o korupcje (fot. Clemens Bilan - Pool/Getty Images)
Sebastian Kurz podejrzany jest o korupcje (fot. Clemens Bilan - Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Badaczka opinii publicznej Sabine Beinschab została we wtorek aresztowana w Wiedniu w związku ze skandalem korupcyjnym, w który zamieszany jest były kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Sabine Beinschab przed nalotem służb wyczyściła dysk twardy swojego komputera – informuje austriacki portal dziennika „Kronen Zeitung”.

Kobieta pracowała jako asystentka byłej minister rodziny Sophie Karmasin. Karamsin oskarżona jest o malwersację finansowe, ponieważ według austriackich służb miała wysyłać fałszywe rachunki do Ministerstwa Finansów i niszczyć ewentualne dowody.

Kanclerz Austrii zmienił zdanie. Ustępuje z funkcji

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił w sobotę, że ustępuje ze stanowiska po tym, jak został objęty dochodzeniem w sprawie podejrzenia o...

zobacz więcej

Aresztowanie Beinschab ma związek z prowadzonym w otoczeniu Kurza śledztwem w sprawie korupcji. Według prokuratury Kurz i jego bliscy współpracownicy są podejrzani o płacenie za pozytywne publikacje i sondaże za pieniądze z budżetu państwa. W 2016 r. w mediach miały się ukazywać przekłamane na korzyść Kurza i jego partii OeVP – sondaże. W zamian za ich publikację wybrane media otrzymywały zlecenia na reklamy, za które współpracownicy Kurza mieli płacić ze środków publicznych.

Wydział ds. zwalczania przestępstw gospodarczych i korupcji prowadzi przeciwko Kurzowi sprawę o korupcję, przekupstwo i malwersację.

Po wybuchu afery Kurza na stanowisku kanclerza zastąpił w poniedziałek dotychczasowy minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg. Zieloni - współkoalicjanci OeVP - wezwali do zmiany szefa rządu po tym, jak austriackie służby przeprowadziły w ubiegłym tygodniu naloty na Urząd Kanclerza, Ministerstwo Finansów, centralę OeVP oraz domy współpracowników Kurza

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej