RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Świetne perspektywy polskiej gospodarki na lata 2021-2022. Prognoza MFW

Polska gospodarka rośnie w szybkim tempie (fot. Forum/Robert Neumann)
Polska gospodarka rośnie w szybkim tempie (fot. Forum/Robert Neumann)

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie – przekazał we wtorek Narodowy Bank Polski. World Economic Outlook to flagowy raport MFW, publikowany dwa razy do roku - wiosną i jesienią.

Prezes NBP o podwyżce stóp procentowych: Walczymy o bezpieczną przyszłość

Podwyżka stóp procentowych o 40 pkt, o której w środę zadecydowała Rada Polityki Pieniężnej, jest bardzo duża, prawie trzy razy większa niż ta,...

zobacz więcej

Według zawartych w raporcie szacunków, w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie. Eksperci MFW przewidują również, że w 2021 r. średnioroczna inflacja w Polsce będzie równa 4,4 proc., a w 2022 r. obniży się do 3,3 proc., przy stopie bezrobocia wynoszącej odpowiednio 3,5 proc. i 3,2 proc. w 2021 r. i 2022 r.

Na koniec 2022 r. inflacja w Polsce ma wynieśc 2,6 proc. Ponadto, MFW prognozuje, że w latach 2021-2022 saldo rachunku obrotów bieżących Polski pozostanie dodatnie i będzie równe 2,3 proc. PKB w 2021 r. oraz 1,6 proc. w 2022 r.

World Economic Outlook to flagowy raport MFW, publikowany dwa razy do roku - wiosną i jesienią (zwykle w kwietniu i w październiku), przed Wiosennymi i Dorocznymi Spotkaniami Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Obok szczegółowych prognoz makroekonomicznych, każda edycja WEO zawiera także analizy dotyczące najważniejszych bieżących problemów globalnej gospodarki. W obecnie opublikowanej edycji szczególną uwagę poświęcono kwestiom dot. rosnącej inflacji oraz roli badań podstawowych w rozwoju innowacji i wzmacnianiu wzrostu gospodarczego w horyzoncie długookresowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej