RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kiedy wypłaty czternastych emerytur? Jest komunikat ministerstwa

W przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe (fot. Shutterstock/KucherAV)
W przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe (fot. Shutterstock/KucherAV)

Wkrótce do zdecydowanej większości emerytów i rencistów trafi czternasta emerytura - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Większość uprawnionych, czyli ok. 9,2 mln osób, otrzyma ją z listopadowym świadczeniem. Przy wypłacie obowiązuje kryterium dochodowe.

Polski Ład: Ile zyskają emeryci? Mamy szczegółowe wyliczenia

W piątek sejm przegłosował podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Zysk w swoich kieszeniach odczują seniorzy, bo zdecydowana ich...

zobacz więcej

Trzynasta emerytura, która po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r., od 2020 r. jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów - bez kryterium dochodowego. Już wkrótce wypłacona zostanie również czternasta emerytura, do większości uprawnionych trafi wraz z listopadowym świadczeniem – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana w komunikacie MRiPS.

Resort poinformował, że czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,2 mln osób, czyli zdecydowana większość emerytów i rencistów.

– Przypominam, że nie trzeba składać żadnego wniosku, świadczenie zostanie wypłacone z urzędu – podkreśliła Maląg.

MRiPS przekazało, że w pierwszej połowie roku do wszystkich emerytów i rencistów trafiła trzynasta emerytura. Jako dodano, to wsparcie dla 9,8 mln emerytów, w tym roku trafiło do nich ok. 12,2 mld zł. Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, czyli aktualnie 1250,88 zł. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje.

Z informacji resortu rodziny wynika, że w przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale – co ważne - zastosowana zostanie zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln - w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Tak wykorzystują 14. emeryturę. ZUS ostrzega

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o...

zobacz więcej

Czternasta emerytura jest jednorazowym świadczeniem. Na ten cel przeznaczone zostanie ponad 10,6 mld zł.

Oszustwa „na legendę” o czternastej emeryturze. ZUS ostrzega


Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

– Zakład przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem – informuje ZUS.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W razie wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, należy skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22-560-16-00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej