RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Sprawdź telewizor. Możliwe, że trzeba będzie go niedługo wymienić

Jaki wybrać telewizor, by odpowiadał nowym standardom? (fot. Shutterstock)
Jaki wybrać telewizor, by odpowiadał nowym standardom? (fot. Shutterstock)

Korzystanie z telewizji naziemnej od 1 lipca 2022 r. może wiązać się z koniecznością wymiany telewizora na nowy; warto już teraz sprawdzić model odbiornika pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2 - radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyniki Lotto w poniedziałek 11 października 2021. Poznaj wygrane liczby [WIDEO]

Jakie liczby okazały się szczęśliwe w najnowszym losowaniu Lotto? Podajemy wyniki losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Kaskada,...

zobacz więcej

Jak zwrócił uwagę UOKiK, już w przyszłym roku widzowie będą korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej. Nowy standard DVB-T2 będzie obwiązywał od 1 lipca 2022 r.

„Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany. Warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych” – wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w informacji Urzędu, który w trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowił włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową naziemną telewizję cyfrową (#GotowiNaDVBT2).

Urząd zwrócił uwagę, że nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów – widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. „Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje” – podkreślono.

„Alarm”: Czesko-niemiecka awantura z Polską o Turów ma drugie dno. Jaka jest stawka? [WIDEO]

Spór wokół kopalni Turów wciąż trwa. Jego przyczyną jest m.in. brak wody po stronie czeskiej, który ma być spowodowany działalnością kopalni. Czy...

zobacz więcej

Jak wyjaśnił UOKiK, większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu – DVB-T i nowego – DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień.

„Jeśli masz wątpliwości, czy twój telewizor odpowiada na potrzeby nowych standardów, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta” – radzi Urząd. Gdy odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki - tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami („set-top-box”).

Urząd proponuje, by podczas kupowania nowego sprzętu zapytać sprzedawcę, czy telewizor: odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2; odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H) oraz kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.” – czytamy.

Dodano, że w przypadku rozdzielczości 4K sprzęt powinien spełniać również wymogi: odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10; odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4.

Dowiedz się więcej o drugiej generacji telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC – LINK.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej