RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Doradca Merkel: Niemcy zadbały, by pozbawić Ukrainę szans na wstęp do UE i NATO

Christoph Heusgen i Angela Merkel (fot. Michael Gottschalk/Photothek via Getty Images)
Christoph Heusgen i Angela Merkel (fot. Michael Gottschalk/Photothek via Getty Images)

Wieloletni doradca ds. polityki zagranicznej niemieckiej kanclerz ujawnia kulisty działań dyplomacji RFN. – Angela Merkel zawsze pamiętała o tym, co byłoby akceptowalne dla Rosji; zadbała, by Ukraina nie miała perspektyw na wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO – zdradził w wywiadzie dla „Der Spiegel” Christoph Heusgen, jeden z najbardziej wpływowych doradców rządzącej przez 16 lat Niemcami kanclerz.

„Putin dyrygentem, Merkel – petentką”. Niemiecki dziennik o relacjach Moskwy i Berlina

„Europa pilnie potrzebuje równorzędnego przeciwnika dla Putina” – pisze komentator niemieckiego dziennika „Bild”, komentując sobotnie spotkanie...

zobacz więcej

W rozmowie z niemieckim dziennikiem Heusgen mówi m.in. o kapitulacji USA w Afganistanie i wyraża opinię, że międzynarodowe wojska, w tym Niemieckie, powinny dłużej pozostać w tym kraju. Podziwia przy tym prezydenta Joego Bidena za podtrzymanie „niepopularnej decyzji” i oskarża Donalda Trumpa o „amatorski, dyplomatyczny bałagan”.

Kulisy niemieckiej dyplomacji: Bez słowa „Zachód”


Pytany, czy „Afganistan był porażką Zachodu” dyplomata odpowiada, że usunął termin „zachód” ze swojego słownika. Jak twierdzi, w Nowym Jorku (gdzie przez cztery ostatnie lata był ambasadorem Niemiec przy ONZ), Niemcy mają bardzo dobrą reputację, głównie dzięki polityce Angeli Merkel, którą chwalić tam mają m.in. za „otwarcie granicy dla syryjskich uchodźców w 2015 roku”.

Doradca niemieckiej kanclerz (w latach 2007-2017) odnosi się też do pytania, czy skuteczna polityka w wykonaniu Merkel nie powinna charakteryzować się unikaniem kryzysów i dalekowzroczna polityką. Przyznaje: „Można było zrobić więcej”.

„Merkel pamiętała, co akceptuje Rosja”


Pojawia się przy tym wątek rosyjskiej agresji na Ukrainę. Niemiecki dyplomata wprost przyznaje, że rząd Niemiec za kadencji Angeli Merkel od początku zakładał, że Rosja nigdy nie zaakceptuje prozachodniego kursu Ukrainy.

– Dlatego wbrew silnemu sprzeciwowi Stanów Zjednoczonych kanclerz (Merkel – red.) uniemożliwiła Ukrainie wstąpienie do NATO; układ stowarzyszeniowy z Unią Europejską nie otwierał też żadnej perspektywy członkostwa. Zawsze pamiętała, co jest tolerowane dla Rosji – stwierdził Heusgen.

Zobacz także: Szczególne powitanie Merkel w Moskwie. Putin chciał okazać wdzięczność? [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej