RAPORT

Wojna na Ukrainie

Osiem osób zatrzymanych przez CBA ws. GetBack

Trwają przeszukania (fot. CBA)
Trwają przeszukania (fot. CBA)

Funkcjonariusze CBA zatrzymali osiem osób – pracowników Idea Banku. Jest to kolejna odsłona śledztwa dotyczącego spółki GetBack. Tym razem chodzi o szkodę o wartości ponad 17,5 mln zł.

Były agent CBA Wojciech J. oskarżony o szereg przestępstw

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga oskarżyła Wojciecha J., byłego agenta CBA, o składanie fałszywych zeznań, ujawnianie dziennikarzom tajemnic...

zobacz więcej

Czynności w tej sprawie wykonują funkcjonariusze delegatury CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości w spółce GetBack.

Jak podaje CBA, zatrzymań ośmiu osób dokonano we wtorek na terenie województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Zatrzymani jako pracownicy Idea Banku oferowali klientom obligacje spółki „wprowadzając ich w błąd co do właściwości i bezpieczeństwa oferowanego produktu finansowego. W wyniku nabycia oferowanych przez zatrzymanych obligacji GetBack S.A. 133 osoby poniosły szkodę o wartości ponad 17,5 miliona złotych” – informują śledczy.

Jednocześnie przeszukiwane są miejsca zamieszkania zatrzymanych. Zatrzymane osoby usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

CBA przypomina, że śledztwo w sprawie GetBack S.A. prowadzone jest w kilku wątkach. Dotychczas zarzuty usłyszało już 78 osób, w tym wszyscy członkowie zarządu spółki.

W październiku 2020 roku w sprawie został skierowany pierwszy akt oskarżenia. Prokuratura Regionalna w Warszawie zarzuciła 16 osobom m.in. oszustwa związane z dystrybucją obligacji GetBack S.A. i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycie uprawnień i wyrządzenie Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenie przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej