RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nie żyje Ruthie Tompson. Twórczyni kultowych filmów Disneya miała 111 lat

Ruthie Tompson (fot. Stefanie Keenan/Getty Images for TCM)
Ruthie Tompson (fot. Stefanie Keenan/Getty Images for TCM)

W niedzielę 10 października odeszła Ruthie Tompson, animatorka, która w 2000 roku mianowana została Legendą Disneya. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które miały największy wpływ na rozwój studia Walta Disneya. Artystka zmarła w kalifornijskiej placówce należącej organizacji charytatywnej The Motion Picture & Television Fund, która pomaga ludziom z branży filmowej i telewizyjnej.

Musical „Marie Curie”. Polska noblistka widziana oczami Koreańczyków

7 listopada, w rocznicę urodzin Marii Skłodowkiej-Curie, w warszawskiej Kinotece odbędą się specjalne projekcje musicalu „Marie Curie”. Spektakl...

zobacz więcej

Jak przypomina portal „Variety”, Rosie Tompson pracowała dla studia Disneya przez 40 lat. Na emeryturę przeszła w 1975 roku po ukończeniu prac nad filmem „Bernard i Bianka” z 1977 roku. Zajmowała się nie tylko pracami nad animacjami Disneya. Była jedną z trzech pierwszych kobiet, które zostały członkiniami Międzynarodowego Związku Operatorów. A prywatnie była wierną fanką drużyny Los Angeles Dodgers.

Rosie Tompson przyszła na świat 22 lipca 1910 roku w Portland. Razem z rodziną przeniosła się do Kalifornii w 1918 roku. Współpracę ze studiem Disneya zaczęła kilka lat później. Gdy pracowała w miejscowym klubie jeździeckim, spotkała Walta i Roya Disneya, którzy często grywali tam w polo.

Walt Disney zaproponował jej posadę rysowniczki i już w 1937 roku pomagała nad ukończeniem pierwszego długometrażowego filmu studia Disneya, „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”.

Zobacz także: Chińska superprodukcja wojenna zdeklasowała nowy film o Bondzie

Zmarł aktor znany z roli porucznika Mausera w „Akademii Policyjnej”

Nie żyje amerykański aktor komediowy Art Metrano, który zapisał się w historii popkultury rolą bezwzględnego porucznika Erniego Mausera w serii...

zobacz więcej

Do „Królewny Śnieżki” Tomson pomagała rysować postaci oraz tła. W późniejszych latach awansowała na stanowisko weryfikatorki, czyli osoby, która ocenia, czy namalowane klatki nadają się do filmu. Później nadzorowała animacje, a także była odpowiedzialna za najazdy kamery i mechanizmy kręcenia animacji. W trakcie kariery pracowała nad takimi filmami jak m.in. „Pinokio” z 1940 roku, „Dumbo” (1941) czy „Mary Poppins” (1964).

„Ruthie była legendą wśród animatorów. Miała kreatywny wkład w dzieła Disneya – od »Królewny Śnieżki« po »Bernarda i Biankę« – które kochane są przez widzów po dziś dzień. Choć będziemy tęsknić za jej uśmiechem i wspaniałym poczuciem humoru, jej wyjątkowa praca i pionierski duch zawsze będą inspiracją dla nas wszystkich” – pożegnał Tompson dyrektor wykonawczy studia Disneya Bob Iger.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej