RAPORT

Pogarda

„Wyż syberyjski pokaże swoją siłę”. Prognoza długoterminowa: listopad 2021 – luty 2022

Prognoza długoterminowa IMGW (fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)
Prognoza długoterminowa IMGW (fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Jak będzie wyglądała tegoroczna zima? Wiele wskazuje na to, że najchłodniejszy okres rozpocznie się w styczniu 2022 r. IMGW opublikowało długoterminową eksperymentalną prognozę, z której wynika, że listopad będzie bardziej deszczowy, ale później wyż syberyjski „pokaże swoją siłę” i do Polski wkroczy prawdziwy mróz i śnieg. Jak zauważa synoptyk Grzegorz Walijewski, mimo wielu nieprzewidywalnych zmiennych to właśnie eksperymentalne prognozy dotyczące miesięcy zimowych są ostatnio najpewniejsze.

Deszcz ze śniegiem w całym kraju. Synoptyk IMGW nie ma wątpliwości

We wtorek w całym kraju spodziewane są opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, a w wysokich partiach gór śniegu – mówi Grażyna Dąbrowska, synoptyk...

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował nową, eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu obejmującą okres listopad 2021-luty 2022 r. Według rzecznika IMGW Grzegorza Walijewskiego najnowsze obliczenia sugerują, że po Nowym Roku należy spodziewać się niższych niż zwykle temperatur z opadami śniegu.

Jak oblicza się normę wieloletnią?


– Zgodnie ze ściśle określonymi międzynarodowymi wytycznymi oblicza się średnią temperatur i opadów każdego miesiąca z 30 lat. Na tej podstawie oczywiście nie możemy wskazać dokładnej temperatury konkretnego dnia, jednak już możemy mniej więcej określić, jaki będzie cały miesiąc. Wiadomo, że eksperymentalna prognoza jest obarczona zawsze pewnym ryzykiem błędu, choć ostatnie lata wskazują na rosnącą sprawdzalność – wyjaśnia Walijewski.

Zdaniem autorów prognozy listopad pod względem temperatury nie będzie się różnił od średniej z ubiegłych lat, jednak na przeważającym obszarze Polski można spodziewać się większych opadów deszczu. Najchłodniej, z temperaturami od 1,7 do 3,5 st., zapowiada się w Suwałkach. Najcieplej będzie w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu i Opolu, gdzie średnia w listopadzie przekracza 4 st.

Pod względem opadów w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie i Zakopanem, listopad nie powinien odbiegać od średniej z ostatnich 30 lat. W pozostałych regionach spodziewane są opady powyżej tej średniej.

Jak El Nino wpłynie na pogodę w Polsce. Przyjdzie kolejna „bestia"?

Po tym, jak poprzedniej zimy nawiedziła nas „bestia ze Wschodu”, która przyniosła najostrzejszą zimę od lat, niektórzy synoptycy alarmują, że czeka...

zobacz więcej

Grudzień najcieplejszy na Pomorzu


Grudzień nie będzie odbiegał od średniej pod względem opadów ani temperatur. Tylko w województwie zachodniopomorskim i lubuskim opady mogą być mniejsze niż do tej pory. Według danych z lat 1991-2020 w grudniu najniższe są wskazania termometrów w Zakopanem (od -3,1 do -1,1 st.), Suwałkach (-1,8 do 0,1) i Białymstoku (od -1,8 do 0,5).

Najcieplejsze grudnie są w Gdańsku (1,6 - 2,9) i Szczecinie (1,4 - 3 st.). Zdaniem meteorologów biorąc pod uwagę ostatnie lata, w grudniu należy spodziewać się raczej deszczu lub deszczu ze śniegiem niż śniegu.

Tak będzie wyglądała zima. Długoterminowa prognoza pogody IMGW

IMGW opublikował eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na listopad, grudzień i styczeń. Wynika z niej, że ostatnie tygodnie jesieni będą...

zobacz więcej

Styczeń mroźniejszy niż zwykle


Styczeń 2022 r. zapowiada się już chłodniejszy na południu kraju. Na całej południowej granicy Polski oraz w województwie świętokrzyskim zapowiadane są temperatury poniżej średniej z 30 ostatnich lat. Na pozostałym obszarze temperatura powinna mieścić się w wieloletniej normie, podobnie jak wielkość opadów.

Temperatur poniżej normy mogą spodziewać się mieszkańcy Wrocławia (średnia od -0,4 do 1,2), Rzeszowa (-2,7 do - 0,6), Opola (od - 1 do 0,6), Krakowa (-1,8 do -0,4), Katowic (-1,9 do -0,2), Kielc (-2,8 do -1,3) i Zakopanego (od -4,4 do -2,4). Większych niż zwykle opadów synoptycy spodziewają się w Gdańsku, Koszalinie i Szczecinie.

Luty 2022: Więcej śniegu na południu


W lutym temperatura w całym kraju nie będzie odbiegała od normy z lat 1991-2020. Najchłodniej będzie w Suwałkach (od -4,4 do -05), Zakopanem (-3,7 do -0,8) i Białymstoku ( -3,7 do zera). Na drugim biegunie temperatur znajduje się Szczecin (0,1 do 3,5), Gdańsk (-0,6 do 2,3) i Gorzów Wielkopolski (-0,5 do 3,0 stopnia).

Na opady mieszczące się w średniej 30-letniej mogą liczyć mieszkańcy Katowic, Krakowa, Kielc, Rzeszowa i Lublina. Na pozostałym obszarze kraju zapowiadane są opady powyżej normy.

– Wygląda na to, że wyż syberyjski pokaże swoją siłę i w styczniu oraz lutym możemy spodziewać się prawdziwej zimy ze śniegiem, który utrzyma się przez jakiś czas na gruncie, co mnie – hydrologa – bardzo cieszy. Oczywiście to tylko przewidywania z wieloma zmiennymi, ale, jak się przekonujemy, przygotowywane według najnowszych metod prognozy mają największą sprawdzalność w okresie zimowym – powiedział Walijewski.

Zobacz także: Zmiana pogody i „coraz większa niepewność”. Prognoza IMGW na siedem dni

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej