RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Tusk storpedował inicjatywę Trzaskowskiego i Budki. „Rafał nie ma żadnego wpływu”

„Nie ma sensu kopać się z koniem” (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
„Nie ma sensu kopać się z koniem” (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Rafał Trzaskowski i Borys Budka jeszcze nie tak dawno zarzekali się, że zlikwidują część mediów publicznych. Politycy PO z problemami, ale uzbierali 100 tysięcy podpisów pod projektem. Okazuje się jednak, że inicjatywę swoich podwładnych uznał za „politycznie nieopłacalną” Donald Tusk.

Porażka Budki. Nawet działacze PO nie są zainteresowani jego planem

Borys Budka zapowiedział, że doprowadzi do likwidacji TVP Info. Okazuje się, że mimo wielkiej mobilizacji w partii, po dwóch tygodniach pod...

zobacz więcej

Platforma Obywatelska na początku 2021 roku zapowiedziała realizację jednego z głównych swoich postulatów programowych – likwidacji części polskich mediów publicznych – programów informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na początku lutego oficjalnie rozpoczął zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie likwidacji TVP Info i abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pomysłu nie poparły jednak pozostałe partie opozycyjne, a nawet formacje wchodzące w skład Koalicji Obywatelskiej. Ówczesny szef PO Borys Budka zapewniał, że TVP Info zlikwiduje.

Zbieranie podpisów szło Platformie i jej koalicjantom topornie. Poseł KO Paweł Poncyljusz pod koniec kwietnia pytany o to, ile udało mu się zebrać podpisów odparł, że 20. – Dzisiaj wrażliwość ludzi skoncentrowana jest na covidzie; składanie podpisów pod likwidacją TVP Info nie jest najważniejszą dziś rzeczą dla Polaków – mówił wtedy.

Podpisy za likwidacją TVP Info. Poseł KO zdradził, ile ich zebrał. Liczba zaskakuje

Składanie podpisów pod likwidacją TVP Info nie jest dzisiaj rzeczą najważniejszą dla Polaków – oświadczył poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł...

zobacz więcej

Decyzja Tuska o inicjatywie Trzaskowskiego


Jednak w lipcu udało się zebrać 100 tysięcy podpisów pod projektem. Jak zauważa Wirtualna Polska, w zbiórkę nie angażował się obecny lider PO Donald Tusk. „Tusk uznał inicjatywę Trzaskowskiego za politycznie mało opłacalną” – czytamy.

– Donald ma grubą skórę. Uznał, że to będzie pokaz słabości z jego strony, jeśli będzie krzyczał o likwidacji TVP. To nie w jego stylu – mówi portalowi „człowiek z jego otoczenia”. To właśnie dlatego Tusk nie zamierza kontynuować pomysłu Trzaskowskiego i Budki.

– Uważa, że jest to politycznie mało opłacalne. Widział, że zbiórka podpisów w tej sprawie szła opornie, poza tym to nie jego pomysł, tylko Rafała. A Rafał wpływu na politykę Tuska nie ma żadnego – dodaje anonimowo „polityk Platformy”. Osoba ta dodaje, że pomysł „umarł śmiercią naturalną”. – Nie ma większości dla tego projektu, nie ma sensu kopać się z koniem. Zamiast przedkładać w Sejmie projekt ustawy – woli uderzać w dziennikarzy TVP w bezpośrednich starciach, głównie na konferencjach prasowych – mówi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej