RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ponad tysiąc lotów odwołanych. W tle wymóg szczepień przeciw COVID-19

Problemy linii Southwest Airlines (fot. Pixabay)
Problemy linii Southwest Airlines (fot. Pixabay)

Amerykańskie linie lotnicze Southwest Airlines (SWA) odwołały w miniony weekend ponad tysiąc lotów. Branżowy portal „Axios” zauważył, że nastąpiło to po tym, jak piloci zwrócili się do sądu o zablokowanie nakazu szczepień przeciw COVID-19.

Zeroemisyjne samoloty. Wyznaczono termin wprowadzenia zasad

Linie lotnicze do 2050 roku zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną – wynika z uchwały przyjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie...

zobacz więcej

„Linie lotnicze Southwest Airlines z siedzibą w Dallas odwołały w weekend ponad 1000 lotów, pozostawiając pasażerów na lotniskach w całym kraju. Masowe anulowanie lotów nastąpiło po tym, jak piloci linii poprosili sąd o zablokowanie nowego wymogu firmy dotyczącego szczepionki przeciw COVID-19” – podał Axios”.

Według amerykańskiej firmy FlightAware Tracker, monitorującej między innymi ruch lotniczy, w niedzielę odwołano ponad 25 proc. lotów.

Pozorowanie chorób


„Osoby wtajemniczone w zagadnienia łączące się z liniami lotniczymi, a także konserwatyści zastanawiają się, czy odwołania są częścią akcji »sick out« (pozorowania chorób) w odpowiedzi na politykę firmy dotyczącą szczepień” – zauważył Axios.

Tego rodzaju sugestiom zaprzeczył związek zawodowy pilotów Southwest argumentując, że odwołanie lotów nie wiązało się z planowaną demonstracją pracowników. Jak dodał, nie jest przeciwny szczepieniom, ale firma musi wszcząć negocjacje z pracownikami przed podjęciem takiego kroku. „Możemy z całą pewnością powiedzieć, że nasi piloci nie uczestniczą w żadnych oficjalnych lub nieoficjalnych akcjach pracowniczych. Nasi piloci będą nadal radzić sobie ze słabym planowaniem kierownictwa SWA, jak również z wszelkimi zewnętrznymi wyzwaniami operacyjnymi” – głosi komunikat prasowy związku.

Z kolei zarząd Southwest argumentował, że odwołania i opóźnienia spowodowała niesprzyjająca pogoda i „problemy z kontrolą ruchu lotniczego”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Axios” zwrócił uwagę, że żadne inne linie lotnicze nie zostały dotknięte w weekend tak wielkimi kłopotami. „Linia lotnicza Southwest jest zazwyczaj bardzo aktywna jeśli idzie o obsługę klienta w mediach społecznościowych. Natomiast podczas gdy narastały odwołania i opóźnienia lotów, jej konto na Twitterze milczało na ten temat przez ponad 24 godziny” – zauważył portal.

Nowojorska telewizja NY1 przypomniała, że Biały Dom naciskał na linie lotnicze, aby przystały na wymóg szczepień. Są bowiem kontrahentami federalnymi, otrzymują pieniądze od Departamentu Obrony na obsługę lotów, w tym tych, które tego lata przewoziły do USA uchodźców z Afganistanu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej