RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Polski Ład dla rolnictwa w praktyce. Co trzeba wiedzieć? [WIDEO]

Powszechny system ubezpieczeń dla rolników, uwolnienie handlu detalicznego, skrócenie łańcucha sprzedaży produktów czy wyższe dopłaty bezpośrednie dla małych i średnich gospodarstw. To główne założenia Polskiego Ładu dla rolnictwa, wielkiego społeczno-gospodarczego programu autorstwa PiS, który ma być kołem zamachowym rozwoju polskiej wsi – informuje TVP3 Szczecin.

Premier Morawiecki: Rząd chce wprowadzić nową ulgę dla przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie ulgi sponsoringowej dla przedsiębiorców. „Mój rząd chce związać ze sobą aspekty – biznesowy i...

zobacz więcej

Tomasz Kelm z Mścic (woj. zachodniopomorskie) od lat prowadzi gospodarstwo rolne. Na 150 hektarach uprawia zboże. Jak mówi, praca na roli przypomina zakład produkcyjny pod chmurką. Sukces zależy od pogody.

– Przecież wszyscy widzą, że zmienia się klimat, nie ma zimy, nie ma zimy śnieżnej, wody gruntowe się obniżyły. Przychodzi lato i początek wegetacji, i brakuje tej wody – podkreślił Kelm.

Skutkiem suszy są straty w uprawach i plony nawet o kilkadziesiąt procent niższe od zakładanych. Dla rolników to cios finansowy. Wyjściem z kryzysowej sytuacji są ubezpieczenia upraw, ale nie wszyscy mają do nich dostęp.

– Firmy ubezpieczeniowe wybierają sobie uprawy, które chcą ubezpieczać, rejony Polski, w których chcą ubezpieczać i robią takie ubezpieczenie wybiórcze, a powinna być powszechność w ubezpieczeniach rolniczych – ocenił Kelm.

Stały mechanizm


Stworzenie powszechnego Funduszu Ubezpieczeń Rolniczych to jeden z elementów Polskiego Ładu dla rolnictwa. W tym roku na ten cel rząd zamierza przeznaczyć 3 miliardy złotych.

– Po to, żeby się państwo czuli bezpiecznie, żebyście wiedzieli, że będzie wsparcie, że to nie będą jakieś kolejne decyzje, kolejne akty Państwa tylko coś stałego, stały mechanizm, który będzie osłaniał produkcję rolną – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Produkcję, która już wkrótce ma być bardziej dostępna dla konsumentów.

Chodzi o skrócenie drogi z pola do stołu. Polski Ład zakłada możliwość sprzedaży produktów rolnych do 100 tys. zł bez podatku na terenie całego kraju, a nie jak dotąd własnego województwa.

– Rolnik będzie miał możliwość dużo tańszej sprzedaży, dużo lepszej sprzedaży. Konsument, czyli odbiorca w mieście będzie miał możliwość w końcu bezpośrednio od rolnika kupić w lekko niższej cenie, ale o pewnej jakości i pewnej świeżości – powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Polski Ład dla rolnictwa to także zwieszenie dopłat do paliwa rolniczego, pieniądze na budowę zbiorników retencyjnych w gospodarstwach i na walkę z ASF, a także zwiększenie dopłat bezpośrednich dla gospodarstw do 50 hektarów. Wielki strumień pieniędzy popłynie też do gmin popegeerowskich. Tylko w tym roku trafi tam miliard złotych, a w przyszłym 1,5 mld zł. Oprócz tego rząd zapowiada też walkę z wykluczaniem cyfrowym.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Nauczanie zdalne pokazało, że są problemy, że sprzętem na tych wsiach popegeerowskich i ten program ma na celu uzupełnienie tej luki cyfrowej, jaka tam jeszcze jest – zaznaczył Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski.

Z danych resortu spraw wewnętrznych wynika, że objętych programem może być nawet 20 tys. dzieci. O wsparcie do 10 listopada można aplikować w szkołach, a zakup sprzętu zrealizują gminy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej