RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Krótkometrażówka polonijnego ucznia wyróżniona na festiwalu w USA [WIDEO]

Lex Szymczyk inspiruje się filmami Christophera Nolana (fot. YT/Thunderscape+Films)
Lex Szymczyk inspiruje się filmami Christophera Nolana (fot. YT/Thunderscape+Films)

Film krótkometrażowy Lexa Szymczyka „Memento Mori” wyróżniono niedzielną prezentacją w jednym z kin przy nowojorskim Times Square podczas największego na świecie festiwalu filmowego licealistów. Dzieło polonijnego ucznia znalazło się w grupie wyselekcjonowanej przez jurorów z ponad 2,5 tysiąca nadesłanych tytułów.

Rusza 37. Warszawski Festiwal Filmowy. 170 filmów w 10 dni

Blisko 170 filmów z całego świata, wśród nich „Nosorożec” Olega Sencowa, „Jane według Charlotte” Charlotte Gainsbourg i „Brigitte Bardot Cudowna”...

zobacz więcej

Dziewiąta edycja All-American High School Film Festival przykuła zainteresowanie ponad 2,5 tworzących filmy uczniów szkół średnich z wszystkich 50 amerykańskich stanów oraz przeszło 40 krajów świata.

– Dla mnie to ma duże znaczenie, ponieważ po raz pierwszy mój film dostał się na taką dużą imprezę. Byłem podekscytowany, że projekcja odbyła się w tak słynnym na cały świat miejscu. Myślę, że mój entuzjazm dzielili także inni zgromadzeni na pokazach koledzy-filmowcy – powiedział Szymczyk.

Nolan wzorem


Jak dodał, zawsze interesowały go filmy science fiction, w tym autorstwa Christophera Nolana. Chciał też sam zrobić film w tej konwencji.

Około 10-minutowy „Memento Mori” opowiada o dwóch ludziach szukających swojego zaginionego przyjaciela. Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie.Lex, urodzony w USA syn polskich imigrantów, napisał scenariusz, wyreżyserował i zmontował film, skomponował i nagrał do niego muzykę oraz dźwięk. Zagrał w nim również małą rolę.

„Memento Mori” powstał, kiedy Lex był jeszcze uczniem Regis High School, liceum jezuickiego na Manhattanie. Młody filmowiec obecnie studiuje w Szkole Biznesu także jezuickiego Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.

– Robię zdjęcia dla uczelni z różnych wydarzeń; kilka dni temu fotografowałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga – opowiadał. Projekcja „Memento Mori” odbyła się w ostatnim dniu trwającej od piątku imprezy w kinie AMC Empire 25 na Times Square. Działające od 1912 r. na Manhattanie przy 42. ulicy kino zgromadziło głównie młodą widownię z USA i zagranicy.

Organizatorzy festiwalu zwracali uwagę, że po ograniczeniach związanych z pandemią COVID-19 ten rok jest wyjątkowy dla społeczności szkolnych filmowców. „To szansa na ponowne odkrycie ekscytującej atmosfery podczas fizycznej obecności na seansie filmowym i dzielenie się z innymi pasją kina” — zapewniali twórcy All-American High School Film Festival.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej