RAPORT

Pogarda

Służby: Rosja wykradła formułę szczepionki na COVID-19

„Szpieg wyniósł dokumentację czy fiolkę produktu”? (fot. Steve Parsons/PA Images/Getty Images)
„Szpieg wyniósł dokumentację czy fiolkę produktu”? (fot. Steve Parsons/PA Images/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Brytyjski kontrwywiad poinformował rząd, że ma dowody, iż rosyjski szpieg osobiście wykradł z firmy AstraZeneca formułę jej szczepionki przeciw COVID-19, która została użyta do stworzenia w Rosji szczepionki Sputnik V – podał dziennik „The Sun”.

Włochy. 3,5 mln pracowników bez przepustki sanitarnej

Na cztery dni przed wejściem we Włoszech obowiązku posiadania przepustki sanitarnej we wszystkich miejscach pracy nadal nie ma jej 3,5 mln osób -...

zobacz więcej

Jak przypomina dziennik, w zeszłym roku kontrwywiad oświadczył, iż jest na „więcej niż 95 proc.” pewien, że działający na rzecz rosyjskich władz hakerzy usiłowali wykraść z brytyjskich, amerykańskich i kanadyjskich laboratoriów opracowywane wówczas formuły szczepionek przeciw COVID-19.

Teraz jednak agenci kontrwywiadu są pewni, że rosyjski szpieg fizycznie wykradł z firmy AstraZeneca formułę szczepionki. Inna gazeta, „Daily Mail” dodaje, że nie jest jasne tylko to, czy szpieg wyniósł dokumentację, czy też fiolkę gotowego produktu, który została następnie przemycona do Rosji i tam skopiowana.

Obie gazety wskazują, że technologia szczepionki Sputnik V jest bardzo podobna do tej zastosowanej przez firmę AstraZeneca oraz na zbieżność czasową między komunikatem o rozpoczęciu w Wielkiej Brytanii testów na ludziach, a podaną przez Rosję informacją o opracowaniu szczepionki.

23 kwietnia 2020 r. naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego ogłosili, że rozpoczynają testy szczepionki, a tydzień później, że wspierająca badania firma AstraZeneca będzie ją produkować i dystrybuować, jeśli testy zakończą się sukcesem. Tymczasem już w maju rosyjski instytut epidemiologii i mikrobiologii ogłosił, że wynalazł szczepionkę, a 11 sierpnia prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja jako pierwsza na świecie stworzyła skuteczną szczepionkę przeciw COVID-19.

Jak pisze „Daily Mail”, sugeruje to, że formuła szczepionki została wykradziona podczas pierwszych testów na ludziach. Produkt firmy AstraZeneca w Wielkiej Brytanii został dopuszczony do użytku 30 grudnia.

Brytyjski wiceminister spraw wewnętrznych Damian Hinds oświadczył w poniedziałek, że nie może komentować tej sprawy, ale nie zaprzeczył doniesieniom mediów i powiedział: „Można założyć, że z pewnością istnieją obce państwa, które stale chciałyby dostać w swoje ręce poufne informacje, w tym tajemnice handlowe i naukowe oraz własność intelektualną”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej