RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE o nadużyciach Gazpromu

Dyplomaci wskazują na Gazprom i jego manipulacje rynkowe jako jeden z powodów rosnących cen (fot. Berk Ozkan/Anadolu Agency/Getty Images)
Dyplomaci wskazują na Gazprom i jego manipulacje rynkowe jako jeden z powodów rosnących cen (fot. Berk Ozkan/Anadolu Agency/Getty Images)

Polscy dyplomaci w Brukseli wskazują na Gazprom i jego manipulacje rynkowe jako jeden z powodów rosnących cen energii i apelują do Unii o działania.

Jakie prognozy cen gazu? Zmiany mogą przyjść od nowego roku

Podzielam opinie ekspertów, że wysoka cena gazu, która jest wynikiem działań spekulacyjnych, nie może się długo utrzymać i w pierwszym kwartale...

zobacz więcej

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała kilkanaście dni temu o apelu ponad 40 europosłów do Komisji Europejskiej o dochodzenie w sprawie działań rosyjskiego monopolisty. Później dyplomaci w Brukseli mówili, że także Polska domaga się od Komisji zdecydowanej reakcji argumentując, że ograniczenia w dostawach rosyjskiego gazu do Europy windują ceny surowca.

„Unia Europejska nie powinna pozwolić żadnemu producentowi gazu na nadużywanie dominującej pozycji i wykorzystywanie dostaw gazu jako narzędzi politycznego nacisku” – brzmi wpis na Twitterze Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej, w którym jest odniesienie do Gazpromu.

„Wzrost cen energii ma bezpośredni wpływ na wszystkich obywateli i wiąże się z wyjątkowo wysokimi kosztami społeczno–gospodarczymi dla najuboższych” – podkreśliła polska ambasada przy Unii.

Komisja Europejska, pytana kilkakrotnie przez brukselską korespondentką Polskiego Radia odpowiadała, że dostrzega problem wysokich cen energii, ale nie wiązała tego bezpośrednio z Gazpromem, lecz z pandemią, odbudową gospodarczą i rosnącym popytem na gaz. Tymczasem przedstawiciele rosyjskiego monopolisty i władz w Moskwie próbują wykorzystać sytuację i chcą wymusić zgodę na uruchomienie Nord Stream 2 mówiąc, że doprowadzi to do spadku cen gazu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej