RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Tusk oszukał manifestantów” [WIDEO]

Donald Tusk wmawia wielu osobom, że polski rząd chce wychodzić z Unii Europejskiej. To jest teza nieprawdziwa, a wokół tezy nieprawdziwej już później łatwo dalej zbudować emocje polityczne – ocenił w programie „Kwadrans Polityczny” TVP1 rzecznik rządu Piotr Müller.

Co Polacy myślą o polexicie? Nowy sondaż

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dot. wyższości prawa polskiego nad prawem unijnym blisko połowa badanych jest zdania, że nie jest to krok w...

zobacz więcej

W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez Donalda Tuska. Była to reakcja na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Orzekł on o niezgodności z konstytucją niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Müller pytany o demonstrację w TVP1 ocenił, że osoby na manifestacji zostały zgromadzone pod fałszywym hasłem. Jak dodał, o żadnym polexicie nie ma mowy.

– Te osoby zostały oszukane przez Donalda Tuska, przez wiele mediów polskich, że dochodzi do jakiegoś polexitu. Takiej sytuacji nie ma. Co można dzisiaj powiedzieć, to prędzej to, że Donald Tusk zaraz może być jak David Cameron, który sam wywołał ten temat. Cameron nie chciał wychodzić z UE, to nie był jego cel. Natomiast w imię celów politycznych wywołał ten temat w Wielkiej Brytanii i to się skończyło brexitem. Tak samo Donald Tusk, dzisiaj w imię celów politycznych wywołuje temat polexitu – stwierdził rzecznik rządu.

Według Müllera Tusk ze swoim zapleczem politycznym wywołują temat, który nie istnieje. Odnosząc się do wyroku TK rzecznik rządu zwrócił uwagę, że podobne orzeczenia miały miejsce w innych krajach UE, jak Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania.

Nagonka na Straż Graniczną na manifestacji Tuska. „Wypierd***ć! Przyjedziemy po was!”

W Warszawie odbyła się prounijna demonstracja przeciw Prawu i Sprawiedliwości, organizowana przez Donalda Tuska. Na manifestacji jedna z...

zobacz więcej

– Donald Tusk wmawia wielu osobom, że polski rząd chce wychodzić z UE. To jest teza nieprawdziwa, a wokół tezy nieprawdziwej już później łatwo dalej zbudować emocje – przyznawał.

– Ja też byłbym przeciwko, gdyby to zagrożenie było rzeczywiste, prawdziwe. Gdyby ktoś miał taki pomysł, sam poszedłbym wtedy w takim marszu i protestował przeciw wyjściu z UE. Tylko nie ma takiego pomysłu – zwrócił uwagę rzecznik rządu.
W czwartek TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej