RAPORT

Pogarda

Włochy. 3,5 mln pracowników bez przepustki sanitarnej

Mediolan, Włochy (fot. Getty Images)
Mediolan, Włochy (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Na cztery dni przed wejściem we Włoszech obowiązku posiadania przepustki sanitarnej we wszystkich miejscach pracy nadal nie ma jej 3,5 mln osób - podaje prasa.

Jednoczesne szczepienie przeciw COVID-19 i grypie. Już dostępne w europejskim kraju

We Włoszech rozpoczęło się jednoczesne podawanie szczepionek przeciwko COVID-19 i grypie. W mieście Rieti w regionie Lacjum preparaty otrzymało...

zobacz więcej

Trwają przygotowania do kontroli tzw. Green Pass, wystawianego na podstawie szczepienia, wyleczenia z wirusa lub negatywnego wyniku testu.

Na mocy decyzji rządu nakaz posiadania przepustki sanitarnej, wymaganej m.in. w zamkniętych salach lokali gastronomicznych, muzeach, siłowniach, samolotach i pociągach dużych prędkości, zostanie od 15 października rozszerzony na wszystkie miejsca i zakłady pracy.

Nastąpi to w momencie, gdy szczepienia przeciwko COVID-19 zakończyło 80 proc. ludności kraju.

Nakazem posiadania przepustki covidowej objęto łącznie 23 mln osób w kraju; w tym ponad 14 mln zatrudnionych w sektorze prywatnym. Jak zauważają gazety, tuż przed jego wejściem w życie mnożą się pytania dotyczące sposobu kontroli przepustek, a także zapewnienia testów na koronawirusa tym, którzy się nie zaszczepili, by nie musieli zostać w domu pozbawieni wynagrodzenia.

Wszystkie laboratoria i apteki w kraju mają możliwość wykonania maksimum pół miliona testów dziennie. Aby otrzymać przepustkę, a zatem wejść do pracy, osoby niezaszczepione będą musiały mieć wynik testu molekularnego z ostatnich 72 godzin lub antygenowego z 48. Aby zapewnić wszystkim łatwiejszy dostęp do tych testów, podpisany został protokół z aptekami, na mocy którego ceny testów zostały obniżone z ponad 20 euro do 15.

Oprócz sprawy zagwarantowania odpowiedniej liczby testów, w części miejsc pracy nie rozwiązano dotąd kwestii tego, kto będzie kontrolował przepustki pracowników, a ponadto - jak pogodzić to z wymogiem ochrony ich prywatności.

Kary dla osób, które wejdą do miejsca pracy bez przepustki wynosić będą od 600 do 1500 euro; pracodawcom za brak kontroli grozi grzywna od 400 do 1000 euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej