RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dyktator oskarża biskupów o terroryzm

Opozycja w Nikaragui wzywa do bojkotu wyborów (fot. PAP/EPA)
Opozycja w Nikaragui wzywa do bojkotu wyborów (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Nikaraguański dyktator Daniel Ortega rozpoczął kampanię przed listopadowymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Zaczął od oskarżenia katolickich biskupów swego kraju o występowanie „w imieniu terrorystów”, czym stanął w obliczu zapowiedzi bojkotu głosowania.

Reżim Łukaszenki oskarżany o przerzut migrantów. Sprawę zbadają Niemcy

„Bild am Sonntag”, niedzielne wydanie jednej z najważniejszych niemieckich gazet, informuje, że tamtejsza prokuratura wszczęła dochodzenie...

zobacz więcej

Po ataku Ortegi na Kościół katolicki głęboko podzielona dotąd nikaraguańska opozycja zwróciła się ze wspólnym apelem do wyborców o zbojkotowanie wyborów. Jej przedstawiciele uzgodnili treść apelu podczas spotkania w San Jose.

Do stolicy Kostaryki udali się, by uniknąć niemal pewnego aresztowania przez nikaraguańskie służby.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy w Nikaragui uwięziono na podstawie różnych oskarżeń wszystkich siedmioro kandydatów opozycji na urząd prezydenta i 30 aktywnych polityków opozycyjnych. Wśród nich także kandydujących w tych wyborach do nikaraguańskiego Zgromadzenia Narodowego.

Prezydent Ortega, który ubiega się jako kandydat Sandinistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego o trzecią kadencję, oświadczył, że „biskupi katoliccy wystosowali do rządu ultimatum, w którym wyznaczyli nam 24-godzinny termin na oddanie władzy sądowej, wyborczej i parlamentarnej w kraju. Jednym słowem na zrzeczenie się wszystkiego. Krótko mówiąc miał to być zamach stanu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej