RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Babcia Kasia” zatrzymana podczas wiecu Tuska [WIDEO]

Katarzyna A. ma już problemy w prawem (fot. portal tvp.info/Patryk Osowski)
Katarzyna A. ma już problemy w prawem (fot. portal tvp.info/Patryk Osowski)

Katarzyna A., aktywistka opozycyjna znana jako „Babcia Kasia”, została zatrzymana podczas niedzielnego wiecu Donalda Tuska. Zaatakowała tęczową flagą inną kobietę – ustalił portal tvp.info.

„Straszenie Polaków własnymi urojeniami”. Sasin: Polexit to wymysł słabej opozycji

Jesteśmy i będziemy członkami Unii Europejskiej. Polexit to wymysł słabej opozycji, która nie ma żadnych innych pomysłów, jedyne co im pozostaje to...

zobacz więcej

Podczas przemówienia lidera PO Donalda Tuska, „Babcia Kasia” wyzywała policję i chciała się przedrzeć do manifestujących narodowców. Zaatakowała też jedną z kobiet, która stawała w obronie funkcjonariuszy.

To nie pierwsze problemy Katarzyny A. z prawem. Wyrokiem nakazowym z 27 września Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał ją za naruszenie nietykalności cielesnej trzech funkcjonariuszy policji. Oskarżona została nieprawomocnie skazana na pół roku prac społecznych.

Z wyroku wynika, że sędzia Urszula Gołębiewska-Budnik uznała „Babcię Kasię” za winną tego, że „26 marca 2021 r. w Warszawie, przy placu Powstańców Warszawy naruszyła nietykalność cielesną funkcjonariuszy policji (...) w ten sposób, że odpychała oburącz na wysokości klatki piersiowej i szarpała za kamizelkę taktyczną”.

Katarzyna A. również – doprowadzona do radiowozu – kopała policjantów, deptała ich i szarpała. Jednego z nich uderzyła pięścią, a kolejnego odepchnęła. Przepychanki kontynuowane były w radiowozie podczas transportu kobiety do komendy policji przy ul. Wilczej w Warszawie.

„Babcia Kasia” jest nominowana, obok liderki Strajku Kobiet Marty Lempart, w plebiscycie na Warszawiankę Roku organizowanym przez stołeczny ratusz. W czwartek TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej