RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Straszenie Polaków własnymi urojeniami”. Sasin: Polexit to wymysł słabej opozycji

Donald Tusk wezwał zwolenników do udziału w manifestacji (fot. Forum/Reuters/KACPER PEMPEL)
Donald Tusk wezwał zwolenników do udziału w manifestacji (fot. Forum/Reuters/KACPER PEMPEL)

Jesteśmy i będziemy członkami Unii Europejskiej. Polexit to wymysł słabej opozycji, która nie ma żadnych innych pomysłów, jedyne co im pozostaje to straszenie Polaków własnymi urojeniami – ocenił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wiec Tuska w czasie mszy ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. „To obrzydliwa prowokacja”

Jaka jest intencja zwołania na niedzielny wieczór wiecu na Placu Zamkowym? Błażej Poboży nie ma żadnych wątpliwości. „To obrzydliwa prowokacja” –...

zobacz więcej

W niedzielę o godzinie 18 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczęła się manifestacja w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. Lider PO Donald Tusk zaprosił na manifestację wszystkich, którzy wiążą polski interes narodowy z członkostwem w UE i chcą postawić twarde weto propagandzie antyunijnej.

„Jesteśmy i będziemy członkami UE. Realizacja interesów innych państw to nie europejskość, tylko uległość. Polacy to wiedzą. Polexit to wymysł słabej opozycji, która nie ma żadnych innych pomysłów. Jedyne co im pozostaje to straszenie Polaków własnymi urojeniami” – napisał Sasin na Twitterze.

Do udziału w manifestacji wezwał szef PO Donald Tusk w reakcji na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. „Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać” – napisał w czwartek na Twitterze lider PO.

W czwartek TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej