RAPORT

Pogarda

Niemieckie media o Tusku: Łatwy w hodowli, potulny wobec Merkel, która może nim sterować

Zdaniem niemieckich mediów dla Angeli Merkel Donald Tusk miał być „łatwym w hodowli” (fot. Goran Stanzl PAP/PIXSELL)
Zdaniem niemieckich mediów dla Angeli Merkel Donald Tusk miał być „łatwym w hodowli” (fot. Goran Stanzl PAP/PIXSELL)

Najnowsze

Popularne

Odpowiedzialność za obecną sytuację w Europie i relacje z Niemcami są dziś gorącym tematem w Polsce i na świecie. „Donald Tusk uznawany jest przez wielu obserwatorów jako łatwy w hodowli dla Merkel” – tak ustępującego w 2014 roku szefa rządu PO-PSL charakteryzował „Der Spiegel”.

„Wszystkie twarze Sławomira Nowaka”. Premiera reportażu w TVP Info [WIDEO]

„Pupil Tuska”, „drobny cwaniaczek” – mówią o byłym ministrze PO-PSL świadkowie jego błyskawicznej kariery i dramatycznego jej końca. W niedzielę o...

zobacz więcej

Przed ośmioma laty Tusk zrezygnował z urzędu premiera i rozpoczął karierę w Brukseli. Wówczas był brany pod uwagę jako szef Komisji Europejskiej, ale ostatecznie przypadła mu mniej prestiżowa rola przewodniczącego Rady Europejskiej.

Tak o wywodzącym się z Gdańska polityku pisał „Der Spiegel”.

„Tusk ma być jedną z rozważanych kandydatur – jako polski konserwatysta uznawany jest przez wielu obserwatorów jako łatwy w hodowli dla Merkel, w odróżnieniu od pewnego siebie Junckera” – charakteryzował niemiecki dziennik.

Z kolei „Welt” twierdził, że dla Merkel Tusk to idealny kandydat. „Potulny polityk, który można by bez problemów sterować”. - Merkel wolałaby na czołowym stanowisku w Brukseli człowieka, którym wraz z prezydentem Francji Hollandem, mogłaby łatwiej sterować - pisał brukselski korespondent „Die Welt” - personalizowałby skuteczną i owocną europejską politykę antykryzysową.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej