RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Na kolacji u Merkel. Jak sędziowie TK razem z kanclerz omawiali wyroki [WIDEO]

Skandal w urzędzie Angeli Merkel. Z informacji niedzielnego wydania dziennika „Die Welt” wynika, że rząd federalny wraz z ustępująca kanclerz i sędziami Trybunału Konstytucyjnego zakulisowo ustalali wspólną politykę Niemiec. Podczas zorganizowanej w czerwcu kolacji Merkel wraz z sędziami TK dyskutowali o postępowaniach rozpatrywanych przez Trybunał.

Ostra krytyka KE w Niemczech. Konstytucjonaliści powołują się na „polski argument”

Czołowi niemieccy konstytucjonaliści skrytykowali na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Komisję Europejską za uruchomienie procedury...

zobacz więcej

Gazeta dotarła do notatki sporządzonej po uroczystej kolacji wydanej przez Merkel dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego. – Wywołało to mnóstwo kontrowersji, bo według wielu prawników można odnieść wrażenie, że rząd wpływa na niemiecki trybunał – mówi korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz.

Z dokumentów będących w posiadaniu „Die Welt” wynika, że „w urzędzie kanclerskim dostrzeżono potencjalnie wybuchowy charakter tej sprawy”.

Dziennik informuje, że podczas czerwcowej kolacji omawiano wyrok, który zapadł ws. euroobligacji. Trybunał uznał wówczas prymat prawa krajowego nad unijnym. Po tej decyzji szefowa KE Ursula von der Leyen wszczęła postępowanie przeciwko Niemcom.

Merkel wraz z sędziami TK dyskutowali także o wniosku do Trybunału o uznanie za niekonstytucyjne niektórych przepisów związanych ze zwalczaniem pandemii COVID-19.

Wnioskodawcy stwierdzili, że rząd bezprawnie ograniczał swobody obywatelskie. – Gdyby trybunał przyznał im rację, rząd federalny miałby poważne problemy – dodaje Gmyz.

Wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej