RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fałszywy generał władzy, którą stracił

Lider PO Donald Tusk (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Lider PO Donald Tusk (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Wielki polityk. Polityczny bohater naszych czasów. Najjaśniej święcąca gwiazda polityki na firmamencie ostatnich dekad. I pomyśleć tylko – wydała go z siebie polska ziemia. Donald Tusk urodził się jako zwykłe, skromne niemowlę. A dzisiaj? Dziś po ponad 60 latach – według jego własnej, obiektywnej oceny – jest niekwestionowanym generałem polskiej polityki. Jak prawdziwy dowódca nie tylko stoi na czele swej armii. Jest też dla niej autorytetem najwyższym, ponad własne życie przedkładającym interes polityczny, a ponad polską konstytucję prawo Unii Europejskiej. Jest żywym przykładem wzorowego zachowania na polu bitwy. Gotowym walczyć do ostatniej kropli krwi. Bo jakże inaczej można odczytać jego słowa: – „Nawet gdybym miał być sam, to nie odpuszczę”. Łatwo wyobrazić sobie można ilustrację tych słów, będącą fragmentem filmu poświęconego temu wielkiemu politykowi.

Mała wojna Tuska. Tę wielką aktualnie przegrywa

Coraz trudniej określić, czy Donald Tusk planuje wygrać polityczną wojnę z PiS, czy z własną partią. I czy jedno zwycięstwo przełoży się z...

zobacz więcej

Plan daleki


Nad olbrzymim polem bitewnym, widniejącym przez naszymi oczami, gdzie w bezpośrednim starciu zmagają się dwie armie, na niewysokim wzgórzu, nad stołem pokrytym strategicznymi mapami

W planie amerykańskim


Stoi Donald Tusk wraz ze swoim sztabem. Nad postaciami pochylonymi nad stołem powiewają flagi Unii Europejskiej, przemieszane z flagami Niemiec i Francji, jako integralny element politycznej symboliki, unoszącej się nad ich głowami.

Półzbliżenie


Jednocześnie coraz głośniejsze z każdą minutą stają się okrzyki, znamionujące szybki marsz w kierunku wzgórza zwycięskich oddziałów przeciwnika, skłębione z przerażającym gwarem rejterujących niedobitków rozbitych wojsk generała Donalda Tuska. W obliczu druzgocącej klęski uciekający, jakże często porzucają broń, a nawet konserwy z wołowiną, aby nie przeszkadzały im w szybkim biegu. Mijają w milczeniu szczyt wzgórza, po to, by z wyraźną ulgą po drugiej stronie zbocza przyspieszyć pęd z góry w dół.

Plan ogólny


Niespodziewanie wokół stołu robi się nagle pusto. To wynik nie licującej z regulaminami wojskowymi reakcji członków sztabu Donalda Tuska, którzy bez odmeldowania się dowódcy dołączają do przebiegających przez wzgórze uciekinierów.

Zbliżenie


Generał Donald Tusk zostaje sam. Nacierające wojska wroga są już w połowie zbocza. W olbrzymim zgiełku słychać jednak jego bohaterskie okrzyki: „Nie odpuszczę!, Nie odpuszczę!”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przed końcowymi napisami dźwięk z offu, czytany przez lektora


„Proszę się nie gniewać. Nie będę dalej snuł tej opowieści, ze względu na zbyt dramatyczny jej dalszy przebieg. Nawet jak na moje przyzwyczajone do mocnych wrażeń nerwy, byłoby to trudne do wytrzymania. Choć mam do czynienia z fikcją, którą funduje Donald Tusk, z taką samą łatwością z jaką produkuje kłamstwa. Właśnie to o polexicie, któremu, jak twierdzi, musi się przeciwstawić. Nawet w pojedynkę”.

Zbyt wiele fałszu w tym, co mówi Donald Tusk. W znacznym stopniu podstępne i niebezpieczne, a często będące groteską, jak powoływanie się na teściową, żeby traktować go poważnie. Poza jedną rzeczą, która jest prawdziwa i która go niszczy od wewnątrz. To jego nienawiść do wszystkich, którzy stoją mu na drodze do władzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej