RAPORT

Pogarda

Franciszek: Wiara to nie relacja handlowa z Bogiem

Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

Najnowsze

Popularne

Wiara nie jest obowiązkiem ani monetą przetargową – powiedział w niedzielę papież Franciszek wiernym. Mówił, że trzeba wyzwolić się z „wiary komercyjnej i mechanicznej, która sugeruje fałszywy obraz Boga jako księgowego i kontrolera, a nie Ojca”.

Papież: Trzeba wychowywać młodzież w duchu tolerancji i braterstwa

Papież w Światowy Dzień Nauczyciela wezwał zgromadzonych w Watykanie przedstawicieli różnych religii do wychowywania młodzieży w duchu braterstwa i...

zobacz więcej

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański papież nawiązał do fragmentu Ewangelii o spotkaniu Jezusa z bogatym młodzieńcem, który zapytał: „Co mam uczynić, żeby otrzymać życie wieczne?”.

Jego religijność – jak wyjaśniał Franciszek – polega na obowiązku, na tym, by uczynić, żeby mieć. „To jest relacja handlowa z Bogiem”, zgodnie z zasadą: „daję, abyś (mnie) dał” – ostrzegł.

Dar, nie obowiązek


– Wiara nie jest zimnym, mechanicznym obrzędem, jakimś „muszę-czynię-otrzymuję”. To jest kwestia wolności i miłości – wyjaśnił. Franciszek wskazywał: „Zbawienie jest darem, a nie obowiązkiem, jest dane darmo”. Ostrzegał, że wiara bez daru i bezinteresowności oraz uczynków miłosierdzia jest „niekompletna, słaba, chora” i „czyni smutnym”. – Możemy ją porównać do pokarmu bogatego i pożywnego, ale pozbawionego smaku albo do dobrze rozegranego meczu, lecz bez goli – mówił papież.

Zauważył, że „często czynimy niezbędne minimum, podczas gdy Jezus zachęca do możliwego maksimum”.

Franciszek nawiązał do obchodzonego w niedzielę Światowego Dnia Chorób Psychicznych i pozdrowił wszystkich nimi dotkniętych. Wspomniał także o ofiarach, często młodych, samobójstw. – Modlimy się za nich i za ich rodziny, aby nie zostali sami, lecz aby byli otoczeni opieką – powiedział.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej