RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kraj pozbawiony prądu. W Libanie wyłączono dwie największe elektrownie

Brak prądu paraliżuje gospodarkę i codzienne życie (fot. M.AZAKIR/Reuters/Forum)
Brak prądu paraliżuje gospodarkę i codzienne życie (fot. M.AZAKIR/Reuters/Forum)

Liban pozbawiony jest od piątku prądu z powodu braku paliwa w dwóch największych w kraju elektrowniach – ogłosiła w sobotę państwowa firma Electricite du Liban (EDL). Kraj jest pogrążony w kryzysie, określanym przez Bank Światowy jako jeden z największych od 1850 roku. Energia elektryczna jest ściśle racjonowana, blackouty sięgają 22 godzin na dobę.

Wybuch cysterny z paliwem w Libanie. Są ofiary śmiertelne

Bilans ofiar śmiertelnych wybuchu cysterny z paliwem wzrósł do 28 – poinformowało libańskie ministerstwo zdrowia. W wypadku w mieście Akkar na...

zobacz więcej

Przyczyną są trudności z importem paliwa spowodowane historycznym upadkiem waluty krajowej i spadkiem dewiz.

Braki w dostawach prądu paraliżują życie ludności i wielu kluczowych sektorów gospodarki.

Zamknięcie elektrowni w Deir Ammar w piątek rano i elektrowni Zahrani w sobotę po południu spowodowane były wyczerpaniem się rezerw oleju napędowego – podała EDL. Doprowadziło to do „całkowitego załamania się sieci bez możliwości jej przywrócenia na chwilę obecną” – przekazało przedsiębiorstwo, informując jednocześnie, że inne elektrownie w kraju działają na minimalnym poziomie.

Libański minister ds. energetyki Walid Fajad zadeklarował, że zwróci się do armii o pilne dostawy paliwa z jej zapasów.

Amerykańska dziennikarka opublikowała krótki film z pozbawionego światła Bejrutu. „Tak wygląda ogólnokrajowa zapaść sieci elektroenergetycznej. Stolica Libanu zwanego niegdyś »Szwajcarią Wschodu« dzięki korupcji klasy politycznej i brakowi paliwa pogrąża się w zupełnych ciemnościach” – napisała.

EDL poinformowała, że tankowiec z paliwem ma przybyć do Libanu w sobotę wieczorem i zostać rozładowany na początku przyszłego tygodnia. Rząd, utworzony w Libanie po 13 miesiącach politycznych kłótni, zobowiązał się do przeprowadzenia reform w sektorze elektroenergetycznym.

Negocjacje z partnerami zagranicznymi


Liban negocjuje z Egiptem i Jordanią dostawy gazu i elektryczności przez Syrię, a szyicki ruch Hezbollah ogłosił w ostatnich tygodniach dostawy irańskiego paliwa, aby złagodzić w kraju jego poważne niedobory.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Liban także porozumiał się Irakiem w sprawie dostaw ropy w zamian za usługi medyczne.

Przeczytaj także: Rusza kolejny transport humanitarny do Libanu. Pomagają Grupa PKP, wojsko i MON

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej