RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Przełomowa decyzja ministra rolnictwa: Pierwszy w historii agroport

Najnowsze

Popularne

– Po raz pierwszy w historii będziemy mieli agroport. Rolniczy port, który będzie podlegał pod spółkę Ministerstwa Rolnictwa i będzie miał własnego polskiego operatora po to aby nie korzystać z usług innych pośredników – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Jak wyjaśnił, to jeden ze sposobów podniesienia dochodów rolników. Większe dopłaty unijne dla małych i średnich gospodarstw, nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników, a także 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa - to niektóre z rozwiązań dla polskiej wsi zaproponowane w sobotę w ramach Polskiego Ładu dla rolnictwa.

Rosną ceny produktów rolnych. Co to oznacza dla rolników? [WIDEO]

zobacz więcej

– Chcemy, aby rolnicy mogli sprzedawać swoje produkty. Polska jako jeden z największych krajów UE jest równiez wielkim eksporterem żywności. Ale żeby można było na tym dosyć dobrze zarobić, żeby rolnicy otrzymywali godne zarobki, musimy im dać możliwość korzystania z naszych polskich portów. Po raz pierwszy w historii będziemy mieli rolniczy, nazwijmy to roboczo, agroport. Port, który będzie podlegał pod spółkę Ministerstwa Rolnictwa i będzie miał własnego polskiego operatora po to aby nie korzystać z usług innych pośredników. Po to, by rolnicy, którzy wyprodukują, przetworzą swoje produkty, mogli je sprzedać na zewnątrz – mówił Grzegorz Puda podczas poświęconej rolnictwu konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze.

Wyższe dopłaty unijne


– Chcemy, aby rolnicy zarabiali więcej, aby ta płaca była dla nich lepsza, aby ta przede wszystkim opłacalność produkcji rolniczej była większa – deklarował szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi podkreślając, że rolnicy „bardzo intensywnie pracują, swoją pracą przynoszą przychody, dochody”. Zauważył jednocześnie, że "ta opłacalność jest jednak dla nich za mała i dlatego są w całej Unii Europejskiej dopłaty.

Jak stwierdził, dopłaty, „właściwie od samego początku, kiedy przystąpiliśmy do Unii Europejskiej, były nieadekwatne do tego, w jaki sposób rolnicy pracują w Polsce, a w jaki sposób pracują nasi zachodni sąsiedzi”. Zapowiedział, że rząd PiS jako pierwszy wyrówna dopłaty rolnikom, „za ciężką pracę”. Powiedział, że z dopłat będzie mogło skorzystać ponad 97 proc. wszystkich rolników w Polsce.

Nowe możliwości sprzedaży płodów rolnych


Grzegorz Puda zaznaczył, że chodzi też o to, by rolnicy mogli czerpać dodatkowe korzyści ze sprzedaży przetworzonych produktów, by zysk pozostawał u nich w gospodarstwie.

Zapowiedział też utworzenie bezpłatnej przestrzeni targowej dla rolników w mieście. Jak mówił, rolnik powinien mieć możliwość sprzedaży produktów „w swoim własnym warzywniaku”.

Prezydent: Rolnictwo jest niezwykle ważne dla funkcjonowania państwa

Rolnictwo jest niezwykle ważne dla funkcjonowania państwa i jest istotnym czynnikiem rozwojowym – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas...

zobacz więcej

– Chcemy, aby rolnik i jego rodzina mógł sprzedawać produkty bezpośrednio w gospodarstwie; ale chcemy również, aby sprzedaż mogła odbywać się w samochodzie, w internecie, co można było dotąd robić w sposób ograniczony – dodał. Puda zaznaczył, że to bardzo istotne, by rolnicy mieli własne modele sprzedaży, własne sklepy do sprzedaży własnoręcznie wytworzonych produktów.

Jak stwierdził Puda, rolnik będzie miał możliwość „dużo tańszej sprzedaży, dużo lepszej sprzedaży”. – A konsument - odbiorca w mieście - będzie mógł bezpośrednio od rolnika kupić produkty w lekko niższej cenie, o pewnej jakości i pewnej świeżości – mówił.

4,5 mld zł na centra magazynowo-logistyczne


Minister mówił, że w ramach nowego programu dla rolnictwa, powstaną nowe magazyny, w których rolnicy będą mogli przechowywać zebrane płody rolne, by np. później mogli je sprzedać po bardziej opłacalnych cenach. Wskazał, że na nowe centra magazynowo-logistyczne, przekazanych zostanie 4,5 mld zł.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Korzystne zmiany w prawie


Szef resortu rolnictwa wskazał ponadto na rozwiązania prawne ułatwiające działalność rolniczą. – W ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych wprowadzamy prawo, które zabezpiecza w pierwszej kolejności interes rolników. Musimy dbać o to, żeby nie zdarzały się sytuacje takie, jak mandat za piejącego koguta czy mandat za zbieranie zboża po godz. 22. – mówił. Dodał, że ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych wprowadza szereg zmian, które wynikają z postulatów samych rolników. – Od wprowadzenia tej ustawy rolnicy nie będą musieli zdawać gospodarstwa przechodząc na emeryturę – podkreślił.

Przeczytaj także: Sercem polskiego rolnictwa są rodzinne gospodarstwa rolne

Puda zapowiedział też wsparcie dla uczniów szkół rolniczych i zmianę systemu ubezpieczeń rolników.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej