RAPORT

Pogarda

Protesty w Wiedniu. Demonstranci żądali dymisji kanclerza Austrii [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Protestujący zgromadzili się w czwartek wieczorem przed główną siedzibą konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej w Wiedniu, żądając rezygnacji kanclerza Sebastiana Kurza. Do demonstracji doszło dzień po tym, jak prokuratura powiadomiła, że kanclerz Austrii jest podejrzany o korupcję. Śledztwo prowadzone jest też w sprawie dziewięciu innych osób. Zarzuty skłoniły partie opozycyjne do ogłoszenia, że przygotowują na 12 października wotum nieufności wobec Kurza.

Kanclerz Austrii: w UE jest zbyt mało kar za naruszanie reguł

Zdaniem kanclerza Austrii Sebastiana Kurza – jest zbyt mało kar w UE dla tych, którzy naruszają reguły zadłużenia i pozwalają migrantom przechodzić...

zobacz więcej

Wydział prokuratury ds. zwalczania przestępstw gospodarczych i korupcji (WKStA) prowadzi dochodzenie w sprawie Sebastiana Kurza i dziewięciu innych osób pod zarzutem przekupstwa i korupcji. W środę przeprowadzono rewizje w domach kilku bliskich współpracowników kanclerza, w głównej siedzibie Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), w Urzędzie Kanclerza i w ministerstwie finansów.

Chodzi o publikowanie sondaży, przychylnych Kurzowi i ÖVP, przez media należące do Wolfganga Fellnera. Za tę przysługę media miały otrzymywać reklamy, finansowane nielegalnie ze środków resortu finansów.

„W 2016 r. zespół skupiony wokół 35-letniego szefa rządu płacił za publikowanie pozytywnych komentarzy i sondaży w mediach za państwowe pieniądze, aby ułatwić Kurzowi objęcie stanowiska kanclerza i szefa partii. Istotną rolę w pozyskiwaniu środków miał odegrać zaufany człowiek Kurza z Ministerstwa Finansów” – opisuje „Die Welt”.

Kurz zaprzeczył tym zarzutom w środę wieczorem w wywiadzie dla telewizji OeRF. Podkreślił, że chce nadal pozostać kanclerzem i sprawować władzę w koalicji z Zielonymi. Dodał, że spokojnie oczekuje na wyniki śledztwa. – Nie rozumiem, dlaczego jestem obwiniany zawsze, gdy dzieje się coś niezgodnego z prawem – skomentował Kurz.

Kanclerz Austrii: Sprzeciwiam się temu, żebyśmy dobrowolnie przyjmowali więcej uchodźców

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Puls 24 stwierdził, że jest przeciwny przyjmowaniu kolejnych uchodźców z...

zobacz więcej

– Wszystkie istniejące zarzuty są skierowane przeciwko pracownikom Ministerstwa Finansów – podkreślił Sebastian Kurz w środę wieczorem w programie informacyjnym ORF „ZiB2”. Fakt, że sondaże mogły być zmanipulowane na jego korzyść, uważa za absurdalny, ponieważ „dziesiątki ankiet w omawianym okresie 2016 r. wykazywały bardzo podobne wartości” dla partii i polityków.

Koalicjanci, czyli partia Zielonych, wydają się nie do końca przekonani tymi tłumaczeniami i „kwestionują zdolność kanclerza federalnego do działania” – pisze Vienna Online i przytacza komentarz wicekanclerza Wernera Koglera (Zieloni): „Sprawa musi zostać w pełni wyjaśniona. Nie możemy przejść nad tym do porządku dziennego”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Po ujawnieniu przez prokuraturę zarzutów korupcyjnych wobec kanclerza Kurza i jego bliskiego otoczenia prezydent Austrii Alexander Van der Bellen przeprowadza indywidualne rozmowy ze wszystkimi liderami partii parlamentarnych.

teraz odtwarzane
Kanclerz Austrii podejrzany o korupcję

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej