RAPORT

Prorosyjska era Tuska

PKN Orlen wraz z litewskim rządem zwiększają efektywność rafinerii w Możejkach

Wartość nowej inwestycji PKN Orlen to ponad 600 mln euro (fot. PAP/Adam Guz)
Wartość nowej inwestycji PKN Orlen to ponad 600 mln euro (fot. PAP/Adam Guz)

Najnowsze

Popularne

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin ogłosił w Możejkach nową inwestycję Orlenu, polegającą na pogłębionym przerobie ropy („Bottom of Barrel”). Inwestycja ma mieć strategiczne znaczenie dla całego regionu oraz jego bezpieczeństwa energetycznego. Jej wartość to ponad 600 mln euro. To największa inwestycja w historii Litwy. Rząd Litwy przychylnie patrzy także na ewentualne zaangażowanie się PKN Orlen w projekt morskich farm wiatrowych w litewskiej strefie Bałtyku – powiedział litewski minister energii Dainius Kreivys. 

Ogromna inwestycja Grupy Orlen na Litwie

Orlen Lietuva, spółka Grupy Orlen, podpisała z litewskim Ministerstwem Energetyki list intencyjny dotyczący instalacji pogłębionego przerobu ropy...

zobacz więcej

– Największa inwestycja w historii Litwy staje się faktem – powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych. „PKN Orlen we współpracy z litewskim rządem zwiększa efektywność rafinerii w Możejkach.  Budujemy bezpieczeństwo energetyczne państw regionu” – napisano w komunikacie  MAP. 

Dzięki temu z jednej baryłki ropy naftowej będzie można uzyskać więcej oleju napędowego i benzyny. Tym samym znacząco ma zwiększy się odporność spółki Orlen Lietuva na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym – zaznaczono. 

Zakończenie projektu planowane jest do końca 2024 r. Szacuje się, że po realizacji projektu zysk operacyjny Orlenu Lietuva  może wzrosnąć o ok. 68 mln euro rocznie. Ogłoszenie inwestycji przez szefa Aktywów Państwowych odbyło się  w obecności prezydenta Litwy, Gintanasa Nausedy.

„Historyczny moment”. Orlen podpisał porozumienie ws. morskich farm wiatrowych

Porozumienie PKN Orlen z GE Renewable Energy, to krok w kierunku zdobywania nowych technologii i doświadczeń międzynarodowych koncernów, korzystne...

zobacz więcej

Rozmowy o udziale PKN Orlen w aukcjach na wsparcie dla morskich farm wiatrowych                  


Jak w piątek w Możejkach powiedział Kreivys dziennikarzom, prowadzone są rozmowy o udziale PKN Orlen w aukcjach na wsparcie dla morskich farm wiatrowych.

Przypomniał, że rząd Litwy planuje na razie dwie aukcje: pierwszą w końcu 2022 r., drugą w rok później. Projekt odpowiedniego prawa jest obecnie w parlamencie. Przewiduje dla inwestorów wsparcie w postaci kontraktów różnicowych.

Współpraca w zakresie offshore                 


Rozmawiamy o możliwości startu w tej drugiej akcji PKN Orlen razem z kontrolowanym przez państwo litewskim koncernem Ignitis, który z innym partnerem startuje w pierwszej aukcji – powiedział minister energii Litwy. Z punktu widzenia rządu jesteśmy jak najbardziej chętni, by nasze firmy nawiązały współpracę w tym obszarze – podkreślił Kreivys.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

PKN Orlen wybrał doradcę finansowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Będzie ono odpowiadało za...

zobacz więcej

Również w Możejkach wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że Polsce   „niezwykle zależy na współpracy z Litwą w zakresie offshore, z koncernem Ignitis”.

Rozmowy na poziomie firm                   


 Kreivys zastrzegł, że Ignitis jest jednak spółką akcyjną i to od jej władz zależy wybór partnera. – Zobaczymy po rozmowach na poziomie firm, jakie mają odbyć się w Warszawie w listopadzie – dodał minister, przypominając, że aukcje będą na zasadach konkurencyjnych.

Litwa w pierwszym etapie rozwoju morskich farm wiatrowych planuje, że na jej wodach staną turbiny o mocy do 700 MW.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej