RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co TK za Rzeplińskiego orzekł ws. prymatu konstytucji? Zobacz wyrok z 2010 r.

Andrzej Rzepliński orzekał już w sprawie prymatu porządków prawnych (fot. arch.PAP/P.Supernak)
Andrzej Rzepliński orzekał już w sprawie prymatu porządków prawnych (fot. arch.PAP/P.Supernak)

„Konstytucja pozostaje »prawem najwyższym RP« w stosunku do wszystkich wiążących Polskę umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych. (…) Z racji wynikającej z art. 8 ust. 1 Konstytucji nadrzędności mocy prawnej Konstytucja korzysta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania” – orzekł Trybunał Konstytucyjny. To jednak nie wyrok z 2021 roku, po którym polska opozycja podniosła alarm o rzekomym polexicie, a orzeczenie wydanie w listopadzie 2010 roku, kiedy TK kierował wielbiony przez antyrządowy mainstream prof. Andrzej Rzepliński.

Co Tusk mówił o Konstytucji RP? Zaskakujące słowa [WIDEO]

– Konstytucja to bohaterka! – mówił Donald Tusk o polskiej ustawie zasadniczej. Latami przekonywał, że nie powinno się zmieniać jej treści, bo...

zobacz więcej

W podobnym kierunku jak czwartkowy wyrok Trybunału polski sąd konstytucyjny orzekał już wcześniej. Wpierw w 2005 roku za kadencji prezesa Marka Safjana – o czym pisaliśmy w tym artykule.

Wyrok TK z 2010 roku (sygn. K 32/09)


Kolejny raz tę kwestię podnoszono 24 listopada 2010 roku, gdy Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie orzekał w sprawie traktatu lizbońskiego.

W obszernym uzasadnieniu wyroku sędziowie TK pod przewodnictwem Rzeplińskiego wskazywali, że „suwerenność Rzeczypospolitej i jej niepodległość, rozumiana jako odrębność bytu państwowego Polski w jej obecnych granicach, w warunkach członkostwa w Unii Europejskiej na zasadach określonych w Konstytucji, oznaczają potwierdzenie prymatu Narodu Polskiego do stanowienia o własnym losie”.

„Art. 4 Konstytucji stanowi, że władza zwierzchnia »należy do Narodu«, co wyklucza jej przekazanie innemu zwierzchnikowi” – argumentowano. Jednocześnie podkreślono, że „suwerenność Rzeczypospolitej wyraża się w nieprzekazywalnych kompetencjach organów władzy państwowej, stanowiących o tożsamości konstytucyjnej państwa”.

Zobacz także: Mocny kandydat na prezydenta Francji z uznaniem o polskim TK. „W pełni popieram”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej