„Konstytucja pozostaje »prawem najwyższym RP« w stosunku do wszystkich wiążących Polskę umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych. (…) Z racji wynikającej z art. 8 ust. 1 Konstytucji nadrzędności mocy prawnej Konstytucja korzysta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania” – orzekł Trybunał Konstytucyjny. To jednak nie wyrok z 2021 roku, po którym polska opozycja podniosła alarm o rzekomym polexicie, a orzeczenie wydanie w listopadzie 2010 roku, kiedy TK kierował wielbiony przez antyrządowy mainstream prof. Andrzej Rzepliński.
– Konstytucja to bohaterka! – mówił Donald Tusk o polskiej ustawie zasadniczej. Latami przekonywał, że nie powinno się zmieniać jej treści, bo...
zobacz więcej
W podobnym kierunku jak czwartkowy wyrok Trybunału polski sąd konstytucyjny orzekał już wcześniej. Wpierw w 2005 roku za kadencji prezesa Marka Safjana – o czym pisaliśmy w tym artykule.
Wyrok TK z 2010 roku (sygn. K 32/09)
Kolejny raz tę kwestię podnoszono 24 listopada 2010 roku, gdy Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie orzekał w sprawie traktatu lizbońskiego.
W obszernym uzasadnieniu wyroku
sędziowie TK pod przewodnictwem Rzeplińskiego wskazywali, że „suwerenność Rzeczypospolitej i jej niepodległość, rozumiana jako odrębność bytu państwowego Polski w jej obecnych granicach, w warunkach członkostwa w Unii Europejskiej na zasadach określonych w Konstytucji, oznaczają potwierdzenie prymatu Narodu Polskiego do stanowienia o własnym losie”.
„Art. 4 Konstytucji stanowi, że władza zwierzchnia »należy do Narodu«, co wyklucza jej przekazanie innemu zwierzchnikowi” – argumentowano. Jednocześnie podkreślono, że „suwerenność Rzeczypospolitej wyraża się w nieprzekazywalnych kompetencjach organów władzy państwowej, stanowiących o tożsamości konstytucyjnej państwa”.
Zobacz także: Mocny kandydat na prezydenta Francji z uznaniem o polskim TK. „W pełni popieram”
źródło:
portal tvp.info, trybunal.gov.pl
#trybunał konstytucyjny
#andrzej rzepliński
#konstytucja
#traktat lizboński