RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kongres 590 świadectwem. Jakie tamaty poruszano?

Kongres 590 (fot. PAP/Rafał Guz)
Kongres 590 (fot. PAP/Rafał Guz)

Zakończyła się 6. edycja Kongresu 590 „Nowe możliwości” pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który wraz z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellen wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future.” Obaj Prezydenci podkreślili konieczność dalszej bliskiej współpracy, szczególnie w sferze transformacji energetycznej oraz odbudowy gospodarek po pandemii COVID-19. Inni uczstnicy podczas wystąpień poruszali ponadto tematy, m.in. takie jak zdrowie i cyberbezpieczeństwo.

Unia Energetyczna? Bruksela szuka sposobu na galopujące ceny energii

Europejczyków czeka ciężka zima, ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent; droższa energia to coraz poważniejszy problem społeczny w...

zobacz więcej

„Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Kongresu 590. – Zależy mi, aby polsko-austriacka współpraca w zakresie nowych technologii, oprócz wymiaru dwustronnego, wykorzystywała również potencjał drzemiący w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – dodał.

Prezydent Austrii podkreślał z kolei, jak ważne jest podjęcie decyzji na rzecz zrównoważonego rozwoju w obrębie UE, gdyż europejska gospodarka i przemysł potrzebują konkretnych przepisów, aby zachować konkurencyjność.

Dobra kondycja polskiej gospodarki


Otwierający drugi dzień premier Mateusz Morawiecki nazwał Kongres 590 „jednym z najważniejszych punktów na mapie gospodarczej kraju,” przede wszystkim dlatego, że „nie tylko stawia pytania o przyszłość, ale stara się na nie odpowiedzieć”.

Uczestnicy kilkakrotnie podkreślali dobrą kondycję polskiej gospodarki. Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów i minister Aktywów Państwowych, stwierdził, że podczas pandemii bezpośrednio do polskich firm trafiły ogromne, wielomiliardowe kwoty; nie wstrzymano też inwestycji.

– Była pokusa, żeby oszczędzać. Ale uznaliśmy, że to jest najkrótsza droga do katastrofy, do zduszenia wzrostu gospodarczego w przyszłości. A jeżeli ma być wzrost, to muszą być inwestycje i rzeczywiście inwestycje były rekordowe – mówił polityk.

Ceny gazu w Europie w dół o 25 proc., po zwyżce o 60 proc. w dwa dni

Ceny gazu w Europie spadają w czasie czwartkowego handlu o 25 proc., po wzrostach w czasie 2 poprzednich sesji o 60 proc. – informują maklerzy.

zobacz więcej

Podtrzymał również prognozę wzrostu PKB na ten rok, który powinien przekroczyć 5 procent.

NBP dobrze przygotowane do ewentualnego kryzysu


Prezes Narodowego Banku Polskiego, profesor Adam Glapiński, podkreślał rolę kierowanej przez niego instytucji w przezwyciężeniu pandemicznego kryzysu i obronie polskiej gospodarki.

– NBP dobrze przygotował się do ewentualnego kryzysu i choć nie podejrzewaliśmy, że będzie to pandemia, to lekcję odrobiono znakomicie – ocenił. – Nasze działania pozwoliły ochronić przed bankructwem wiele polskich przedsiębiorstw. Ochroniliśmy wiele polskich rodzin – przekonywał.

Transformacja energetyczna i związane z nią wyzwania


Tematem przewodnim 6. edycji Kongresu 590 były nowe możliwości, jakie stoją przed polską gospodarką, w tym transformacja energetyczna i związane z nią wyzwania.

– Transformacja energetyczna jest bardzo ważna, ale żeby ją przeprowadzić potrzebujemy narzędzi. Warunkiem startowym jest stworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ponieważ musimy mieć szanse rozwijania się i inwestowania nie gorsze niż prywatne podmioty – przyznał Paweł Szczeszek, prezes zarządu ENEA S.A.

Czytaj także: Prezydent: Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski

Prezes NBP o podwyżce stóp procentowych: Walczymy o bezpieczną przyszłość

Podwyżka stóp procentowych o 40 pkt, o której w środę zadecydowała Rada Polityki Pieniężnej, jest bardzo duża, prawie trzy razy większa niż ta,...

zobacz więcej

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE S.A., podkreślił, że już „rok temu Grupa PGE przyjęła strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, którą konsekwentnie realizuje - do 2040 roku firma zamierza zainwestować w ten obszar 75 mld złotych”.

Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. potwierdził plany spółki dotyczące zaangażowania w energetykę. – Mamy ogromne wyzwania związane z transformacją energetyczną. Zapotrzebowanie na miedź w Europie w kontekście transformacji energetycznej to ok. 22 mln ton, czyli mniej więcej tyle, ile wyniesie nasza produkcja przez 25 lat – powiedział.

Beata Kozłowska-Chyła, prezes zarządu PZU S.A mówiła, że, „grupa PZU aktywnie wspiera ten proces, udzielając finansowania choćby na farmy wiatrowe czy inwestując w obligacje ESG. – Przystąpiliśmy również niedawno do państwowego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – powiedziała.

– Wsparcie rozwoju OZE w energetyce wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Zależy nam, by energetyka był innowacyjna, stabilna i niskoemisyjna – deklarował Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN ORLEN.

Czytaj także: Kaczyński do uczestników Kongresu 590: Konieczny dynamiczny rozwój gospodarki

„Dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski”

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych, nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji...

zobacz więcej

Transformacja energetyczna jest także jednym z priorytetów władz samorządowych. Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego mówił, że Podkarpacie jest województwem innowacyjnym, a to oznacza m.in. wdrażanie nowych technologii oraz inwestowanie w zieloną energię i energię ze źródeł odnawialnych.

Zdrowie i profilaktyka


W czasie kongresu dużo miejsca poświęcono zdrowiu i profilaktyce, co jest szczególnie istotne teraz, kiedy cały świat walczy ze skutkami pandemii COVID-19. Mówiono o tym w czasie serii paneli, w których partnerem była Grupa PZU.

– Kiedy mówimy o zdrowiu, to wiele osób liczy przede wszystkim na służbę zdrowia, a nie docenia własnej roli – przekonywała Aleksandra Agatowska, prezes zarządu PZU Życie. – Między innymi dlatego PZU opublikowało raport „Masz wpływ na swoje życie”. To kompendium wiedzy o tym, jak zadbać o swoje życie i zdrowie – oceniła.

Cyberbezpieczeństwo


Eksperci poruszali również tematy związane z cyberbezpieczeństwem, szczególnie istotne w kontekście tego, że cyberprzestępczość kosztuje świat biliony dolarów.

Mariusz Kujawski, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych mówił: „Nie możemy powiedzieć, że jakiś produkt jest bezpieczny i ten stan będzie się utrzymywać. Złotą zasadą cyberbezpieczeństwa jest ciągły rozwój, ciągła analiza i praca nad tym, by poziom bezpieczeństwa poszczególnych rozwiązań poszerzać”.

6. edycja Kongresu 590 zgromadziła 240 prelegentów, którzy wzięli udział w ponad 60 panelach. Wszystkie relacje będzie można oglądać na kanale YouTube i na stronie Kongresu 590.

Czytaj także: Suski o KPO: Bez środków unijnych jesteśmy w stanie sobie poradzić

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej