RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Mocny kandydat na prezydenta Francji z uznaniem o polskim TK. „W pełni popieram”

Eric Zemmour opublikował oświadczenie (fot. Chesnot/Getty Images, TT/@ZemmourEric)
Eric Zemmour opublikował oświadczenie (fot. Chesnot/Getty Images, TT/@ZemmourEric)

We Francji musimy wyciągnąć wnioski z tego federalistycznego zamachu stanu, którego próbowała Komisja Europejska. W pełni popieram naród polski i jego rząd w egzekwowaniu ich porządku prawnego – pisze w oświadczeniu francuski publicysta Eric Zemmour, najważniejszy kontrkandydat Emmanuela Macrona w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji. Komentuje w ten sposób czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego i ocenia, że czas przywrócić także we Francji prymat krajowego ustawodawstwa nad prawem europejskim.

Co Tusk mówił o Konstytucji RP? Zaskakujące słowa [WIDEO]

– Konstytucja to bohaterka! – mówił Donald Tusk o polskiej ustawie zasadniczej. Latami przekonywał, że nie powinno się zmieniać jej treści, bo...

zobacz więcej

Francuscy politycy szeroko komentują decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności polskiego prawa nad przepisami Unii Europejskiej zawartymi w unijnych traktatach. Część polityków tamtejszej prawicy z zadowoleniem przyjęła orzeczenie polskiego trybunału. Z kolei partia prezydenta Emmanuela Macrona nazwała wyrok TK „atakiem” na Unię Europejską.

Echa wyroku polskiego TK we Francji


Orzeczenie polskiego Trybunały Konstytucyjnego poparli politycy partii Zjednoczenie Narodowe oraz część działaczy centroprawicy. – To logiczna decyzja – stwierdził jeden z liderów konserwatywnej partii „Republikanie” Julien Aubert.

„W pełni wspieram starania polskiego społeczeństwa i jego rządu o autonomię polskiego porządku prawnego” – napisał w oświadczeniu publicysta Eric Zemmour, jeden z faworytów przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Dziennikarz skrytykował reakcję Komisji Europejskiej i możliwość nałożenia sankcji na Polskę, które nazwał „szantażem” i „poważnym naruszeniem wolności politycznej”.

Zemmour: Zawsze te same kraje na celowniku KE


Publicysta zauważa, że komunikat płynący z Brukseli wskazuje na możliwość represji finansowych ze strony UE z powodu uznania przez Polskę krajowego prawodawstwa za ważniejsze od unijnego. „Te ledwie zawoalowane groźby stanowią poważny atak na wolność polityczną tego kraju” – ocenił.

Jego zdaniem KE nie waha się jednak stosować gróźb, a na celowniku eurobiurokratów są zawsze te same kraje: „te, które uważa się za ideologicznie nieposłuszne i które należy przywołać do porządku za pomocą przymusu i szantażu”.

Zobacz także: „Wojna trybunałów”. Jak spór między prawem UE i krajowym rozstrzygały inne państwa? „Pilne jest, aby Francja dołączyła do tych narodów w ich walce o wolność” – wezwał Zemmour. Jak dodał, także Francuzi muszą wyciągnąć wnioski z „federalistycznego zamachu stanu” dokonywanego przez Brukselę i zarzucił Macronowi, że milczy w tej sprawie.

Jaki wypunktował Trzaskowskiego. Tysiące polubień i komentarzy

Trybunał Konstytucyjny podtrzymał stanowisko o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym. „To właśnie kolejny krok na drodze do polexitu” –...

zobacz więcej

W kwietniu francuska Rada Stanu, organ opiniujący projekty ustaw i dekretów rządowych, przypomniała, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędną normą prawa krajowego – o czym pisaliśmy w tym artykule.

Wybory prezydenckie we Francji. Sondaż


Opublikowane w środę sondaże wyborcze po raz pierwszy wskazują, że Zemmour wszedłby do drugiej tury wyborów prezydenckich, które odbędą się w 2022 r. Według ostatnich badań były dziennikarz „Le Figaro” wyprzedza kandydatkę narodowców Marine Le Pen i dogania urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona.

Według badania w pierwszej rundzie Emmanuel Macron uzyskałby 24-27 proc. głosów w zależności od tego, kto ostatecznie wystartuje w wyborach. Zemmour plasuje się na drugim miejscu, uzyskując 17-18 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Merine Le Pen z 15-16 proc.

W drugiej turze, według sondażu, Macron wygrywa z Zemmourem, uzyskując 55 proc. głosów wobec 45 proc. dla publicysty. „Nigdy nie było kandydata jak Eric Zemmour, dla którego poparcie skoczyłoby tak bardzo w tak krótkim czasie” – skomentował wyniki badania Antoine Gautier z sondażowni Harris Interactive.

Zobacz także: Kolejny kraj uderza w TSUE. „Sędziowie przewracają porządki prawne państw”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej