RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Co Tusk mówił o Konstytucji RP? Zaskakujące słowa [WIDEO]

Donald Tusk z Konstytucją RP (fot. PAP/Rafał Guz)
Donald Tusk z Konstytucją RP (fot. PAP/Rafał Guz)

– Konstytucja to bohaterka! – mówił Donald Tusk o polskiej ustawie zasadniczej. Latami przekonywał, że nie powinno się zmieniać jej treści, bo chroni ona „przed przewagą silniejszych i możniejszych”. Zdaniem internautów to paradoks, bo dzisiaj szef PO proponuje zmianę konstytucji i sugeruje, że ważniejsze od niej są postanowienia silniejszych i możniejszych, czyli unijnych urzędników.

Jaki wypunktował Trzaskowskiego. Tysiące polubień i komentarzy

Trybunał Konstytucyjny podtrzymał stanowisko o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym. „To właśnie kolejny krok na drodze do polexitu” –...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę,  są niezgodne z Konstytucją RP. 

Decyzja oburzyła Donalda Tuska. Polityk zapowiedział protest i zaapelował o przeciwstawienie się decyzji TK.

Zobacz także:   Prawo unijne a prawo krajowe. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok

Tymczasem to Donald Tusk i sympatyzujące z nim środowiska latami krzyczały „konstytucja, konstytucja” i przekonywały, że jest to najważniejszy dokument prawny.

Podczas pamiętnego wystąpienia w Audytorium Maximum UW (gdzie ostro atakowano katolików) Donald Tusk mówił w święto Konstytucji 3 maja, że „władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi”. Przekonywał wówczas, że zarówno dokument z 1791 r. jak i ten obecnie obowiązujący, są naszą dumą.

– Po co zmieniać konstytucję, po co ją poprawiać, jeśli nie jest się w stanie z różnych powodów przestrzegać jej przepisów? – pytał. Dzisiaj, jak wiemy,  sam apeluje o zmianę jej zapisów, co zdaniem wielu ekspertów nie jest dobrym pomysłem.

Tusk wzywa do rewolty po wyroku TK. Pora i miejsce nieprzypadkowe?

„Tylko razem możemy ich zatrzymać” – grzmi na Twitterze Donald Tusk, po czwartkowym wyroku TK rozstrzygającym porządek prawny w Polsce. Szef PO...

zobacz więcej

Gdy TK uznał wyższość konstytucji nad prawem unijnym, Donald Tusk jest zaskoczony.

Tymczasem w ostatnich latach często chwalił się polską konstytucją na świecie. Mówił o niej na forum Parlamentu Europejskiego, a gdy w Brukseli odwiedził go Bono, Tusk miał mu wręczyć plakat z napisem „konstytucja”. Obaj chętnie pozowali także do zdjęć na tle tego hasła.

Internauci przypominają, że gdy na czele polskiego TK stał autorytet posłów opozycji Marek Safjan, sędziowie również ocenili, że „konstytucja pozostaje zatem - z racji swej szczególnej mocy - prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej w stosunku do wszystkich wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych.”

Zobacz także:   Rzecznik rządu: Trybunał Konstytucyjny zrobił to ponownie

– Wyroki Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Nikt nie ma prawa oceniać, czy ten wyrok zapadł zgodnie z prawem, czy skład sądu był prawidłowy, czy nie – mówiła z kolei w 2016 r. w Sejmie posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. Dzisiaj przedstawicielka Platformy Obywatelskiej i jej koledzy zupełnie zmienili zdanie o czym pisaliśmy  TUTAJ.

A co o Konstytucji RP mówił Borys Budka? Zobacz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej