RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Premier o wyroku TK: Mamy takie same prawa jak inne państwa

Mateusz Morawiecki nt. wyroku TK (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Mateusz Morawiecki nt. wyroku TK (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził to, co literalnie wynika z treści konstytucji, to mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Mamy takie same prawa jak inne państwa, pragniemy, żeby były respektowane - dodał.

Do niedawna na sztandarach „konsTYtucJA”. Platforma odtrąbiła polexit po wyroku TK

Radosław Sikorski nazywa prezes Trybunału Konstytucyjnego „kucharką Kaczyńskiego”, Rafał Trzaskowski wieszczy polexit, a rzecznik PO Jan Grabiec...

zobacz więcej

TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Morawiecki o wyroku TK


Szef rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że wejście Polski i krajów Europy Środkowej do UE to „jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci”. „Zarówno dla nas, ale i dla samej UE. Wygraliśmy na tym wszyscy. Dlatego mówię jasno: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów” – dodał.

Premier wskazał, że „wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził to, co literalnie wynika z treści Konstytucji RP”. „To mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. To samo w ostatnich latach potwierdzały trybunały konstytucyjne wielu państw członkowskich” – zaznaczył. „Mamy takie same prawa jak inne państwa. Pragniemy, żeby te prawa były respektowane. Nie jesteśmy w Unii Europejskiej nieproszonym gościem. I dlatego nie zgadzamy się, by traktowano nas jako kraj drugiej kategorii. Chcemy wspólnoty szacunku, a nie stowarzyszenia równych i równiejszych. To jest też nasza wspólnota, nasza Unia. Takiej Unii chcemy i taką Unię będziemy dalej tworzyć” – podkreślił szef rządu.

Rzecznik rządu: Trybunał Konstytucyjny zrobił to ponownie

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie wpływa na żadne obszary, w których UE posiada kompetencje przekazane w traktatach – tych wprost i...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do TK po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak argumentowała wówczas KPRM, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Przepisy, których kontroli chciał premier, w zaskarżonym rozumieniu m.in. uprawniają lub zobowiązują krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny. Jak podkreślono we wniosku, takie rozumienie przepisu budzi „daleko idące i uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, nie znajdując żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK”.

Premier zaskarżył też m.in. normę Traktatu w rozumieniu, w którym uprawnia lub zobowiązuje organ do stosowania przepisu, który na mocy orzeczenia TK utracił moc obowiązującą.

Wejście Polski���� i krajów Europy Środkowej do Unii Europejskiej���� to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 7 października 2021


Czytaj także: Profesor prawa komentuje wyrok TK. „Trzeba było uporządkować rozgardiasz” [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej