RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niektóre psy bardzo dużo rozumieją z ludzkiej mowy

Naukowcy zwrócili uwagę na owczarki niemieckie, pekińczyki i niektóre mieszańce (fot. Shutterstock/TeamDAF)
Naukowcy zwrócili uwagę na owczarki niemieckie, pekińczyki i niektóre mieszańce (fot. Shutterstock/TeamDAF)

Niektóre psy bardzo dużo rozumieją z ludzkiej mowy – wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa w Budapeszcie (ELTE). Jak podkreślono, czasem są w stanie nauczyć się nazw nawet 100 swoich zabawek.

Kupili pieska. Zaniepokoili się, gdy zaczął chodzić na dwóch łapach

Rodzina z miasta Yunnan w Chinach kupiła szczeniaka w sklepie zoologicznym. Jak zapewniał kierownik sklepu, miał to być mastif tybetański. Nowi...

zobacz więcej

Najnowsze opracowanie opisujące wyniki tych badań zostało opublikowane w piśmie „Royal Society Open Science” – podał ELTE w czwartek.

Naukowcy z Katedry Etologii ELTE przez ponad dwa lata szukali na świecie psów, które znają nazwy swoich zabawek. Jak zaznaczyli, większość psów jest w stanie bez problemu nauczyć się trików lub wykonywania poleceń, ale opanowanie nazw przedmiotów jest zupełnie innym zadaniem i większość psów tego nie potrafi.

W badaniu wzięło udział sześć psów – z Węgier, Brazylii, Holandii, USA, Norwegii i Hiszpanii – które opanowały nazwy co najmniej 28 swoich zabawek, a niektóre nawet ponad 100.

Jak psy uczą się nazw?


– Te zdolne psy są w stanie w nieprawdopodobnym tempie nauczyć się nazw nowych zabawek. W naszym wcześniejszym badaniu dowiedliśmy, że wystarczy, by cztery razy usłyszały nazwę nowej zabawki, by ją zapamiętały, przynajmniej na krótki czas – powiedziała kierująca badaniami na ELTE Claudia Fugazza.

Małpa wzięła zakładnika. Chodziła z nim po drzewach [WIDEO]

W Malezji dzika małpa porwała szczeniaka i przetrzymywała go w koronach drzew przez trzy dni. Na nagraniu widać, jak ludziom udaje się uratować...

zobacz więcej

Tym razem właścicieli sześciu psów poproszono, by w ciągu tygodnia nauczyli swoje psy nazw sześciu, a potem 12 zabawek.

– Okazało, że dla tych niesamowitych psów nie jest to zbyt duże wyzwanie. Z łatwością uczyły się nazw 11-12 przedmiotów – powiedziała jedna z autorek badania Shany Dror.

Psy uczą się jak niemowlęta


Zaznaczyła, że takie tempo uczenia się przypomina rozwój mowy u niemowląt. W wieku około 18 miesięcy nagle zaczynają one opanowywać coraz więcej słów. – Gdy przetestowaliśmy je (tj. psy) ponownie po tygodniu, a potem dwóch, wciąż pamiętały nazwy zabawek – zaznaczyła Dror.

Znaleziono ciało kobiety. Czuwał przy niej wierny pies

W Tatrach Słowackich odnaleziono ciało turystki z Niemiec. Kobieta miała 28 lat. Przy jej ciele czuwał pies, z którym spacerowała po górach.

zobacz więcej

Wszystkie testowane psy należały do rasy border collie. Jak jednak podkreślają naukowcy, nie wszystkie border collie mają takie umiejętności.

Miewają je natomiast z kolei inne rasy. Dror powiedziała np. że naukowcy zwrócili uwagę na owczarki niemieckie, pekińczyki, miniaturowe owczarki australijskie i niektóre mieszańce. Osobne badanie potwierdziło podobne umiejętności u Yorkshire terrierów.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki takim wyjątkowo zdolnym psom uda im się lepiej zrozumieć więź między psami a ich właścicielami.

Zobacz także: Twoje dziecko śpi z psem lub kotem? Będzie bardziej wyspane

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej