RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Przymusowa izolacja w tym kraju pomogła zwalczyć dziewięć wariantów wirusa

Przymusowa izolacja trwała od marca do czerwca 2020 r. (fot. Shutterstock)
Przymusowa izolacja trwała od marca do czerwca 2020 r. (fot. Shutterstock)

Wprowadzona pomiędzy marcem a czerwcem 2020 r. przymusowa izolacja społeczna w Hiszpanii pomogła powstrzymać rozprzestrzenienie się w tym kraju dziewięciu wariantów koronawirusa, wynika z badania wirusologów, koordynowanego przez naukowców z Walencji.

MZ: Wśród zmarłych na koronawirusa aż 98 procent to osoby niezaszczepione

Zgony osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,71 proc. wszystkich odnotowanych przypadków...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Z opublikowanego w piśmie „Nature Genetics” badania wynika, że wirusolodzy przeanalizowali przebieg infekcji u 2500 osób zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 podczas pierwszej fali pandemii w Hiszpanii.

Autorzy studium wskazali, że potwierdzono wówczas dziewięć wariantów SARS-CoV-2, których rozprzestrzenianie, jak podkreślono, zostało zahamowane wskutek wprowadzonej wiosną 2020 r. przymusowej kwarantanny.

„Wśród tych wariantów były również te najbardziej zaraźliwe, których miejsce latem 2020 r. zajęły inne, wraz z procesem luzowania restrykcji przeciwepidemicznych” wskazali autorzy badania przeprowadzonego przez ponad 50 hiszpańskich instytutów naukowych. Ich pracę koordynowały Uniwersytet w Walencji oraz Instytut Biomedycyny w Walencji.

Najbardziej powszechne w Hiszpanii warianty koronawirusa wiosną 2020 r., a zarazem najgroźniejsze, określono mianem SEC7 i SEC8.

Wskazano, że oba szczepy były powszechne podczas dwóch wydarzeń, w których doszło do masowych zakażeń. Był to wyjazdowy mecz klubu Valencia CF przeciwko Atalancie Bergamo w Lidze Mistrzów w lutym 2020 r., a także jeden z pogrzebów w baskijskim mieście Vitoria, w trakcie którego doszło do kilkuset przypadków infekcji, w marcu 2020 r.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Autorzy badania wskazali, że w Hiszpanii koronawirus rozprzestrzenił się poprzez „liczne niezależne od siebie przypadki zakażenia wirusem dostarczonym z zagranicy”. Wskazali, że infekcje te miały miejsce pomiędzy lutym a marcem 2021 r.

Przeczytaj także: Błagają o szczepionki. To część świata najbardziej dotknięta przez pandemię

„Większość zakażeń z okresu pierwszej fali pandemii zostało spowodowanych przez szczepy z linii A koronawirusa. Te były wówczas bardzo liczne w krajach azjatyckich, a jednocześnie mniej powszechne w Europie, w której dominowały wtedy przede wszystkim warianty z linii B” – podsumowali autorzy studium.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej