RAPORT

Wojna na Ukrainie

Parlament Grecji głosował nad paktem obronnym z Francją

Micotakis powiedział w parlamencie, że pakt z Francją chroni Grecję w okresie „niepokojów na Morzu Śródziemnym” (fot. PAP/EPA/O.PANAGIOTOU)
Micotakis powiedział w parlamencie, że pakt z Francją chroni Grecję w okresie „niepokojów na Morzu Śródziemnym” (fot. PAP/EPA/O.PANAGIOTOU)

Parlament Grecji ratyfikował w czwartek pakt obronny z Francją, podpisany przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i greckiego premiera Kyriakosa Micotakisa. W ramach sojuszu Grecy nabędą trzy francuskie fregaty Belharra. Paryż i Ateny zobowiązują się wzajemnie do pomocy militarnej.

Grecja chce rozszerzyć wody terytorialne. Erdogan ostrzega: Jesteśmy gotowi na wszystko

Rząd Grecji zamierza poszerzyć wody terytorialne kraju na Morzu Jońskim z sześciu do 12 mil morskich – ogłosił w środę premier Kyriakos Micotakis....

zobacz więcej

Micotakis powiedział w parlamencie, że pakt ten chroni Grecję w okresie „niepokojów na Morzu Śródziemnym”, co było odniesieniem do sporu z Turcją o prawo do eksploatacji złóż ropy i gazu we wschodniej części tego morza.

– W przypadku ataku nasz kraj będzie korzystał ze wsparcia najpotężniejszej armii na naszym kontynencie – dodał szef greckiego rządu.

Macron i Micotakis, którzy podpisali pięcioletni układ pod koniec września, oświadczyli, że będzie on korzystny dla UE i NATO, ponieważ sprzyja bezpieczeństwu na Morzu Śródziemnym – pisze AFP. Władze Turcji skrytykowały ten pakt, jako „zagrażający stabilności i pokojowi w regionie”.

Zgodnie z porozumieniem francuski producent Naval Group dostarczy Grecji fregaty wyposażone w supernowoczesne radary zaprojektowane przez koncern Thales oraz w działa przeciwlotnicze i broń do zwalczania okrętów podwodnych. Wartość kontraktu opiewa na 3 mld euro, a okręty będą dostarczane począwszy od 2025 roku.

Ruchy militarne na Morzu Śródziemnym: odstraszanie czy przygotowania do wojny?

Po zapowiedzi Turcji dotyczącej rozpoczęcia odwiertów na cypryjskich i greckich wodach oraz przeprowadzenia manewrów floty wojennej u wybrzeży...

zobacz więcej

Główna grecka partia opozycyjna Syriza głosowała w parlamencie przeciw zawarciu porozumienia, ponieważ zobowiązuje ono Grecję do wspierania francuskich operacji wojskowych w regionie Sahelu. AFP cytuje greckie źródło dyplomatyczne, które ocenia, że wojna w tym regionie Afryki „to potencjalna bomba z opóźnionym zapłonem na Morzu Śródziemnym”.

We wrześniu 2020 roku, po niebezpiecznej konfrontacji z Turcją, premier Micotakis poinformował o wdrożeniu najbardziej ambitnego od wielu dekad programu zakupów uzbrojenia dla Grecji.

Associated Press podaje, że grecki rząd prowadzi też negocjacje z władzami USA w sprawie rozszerzenia porozumienia o współpracy w sferze obronności, które ma umożliwić amerykańskim żołnierzom dostęp do greckich baz wojskowych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Do wzrostu napięć między Ankarą i Atenami doszło, gdy turecki statek Oruc Reis wpłynął na wody między Kretą i Cyprem, które oba kraje uznają za swoje. Od tego czasu obie strony konfliktu przeprowadzały kilka razy manewry w spornym rejonie Morza Śródziemnego, a francuska marynarka wojenna udzieliła podczas nich wsparcia Grecji wysyłając fregatę La Fayette i myśliwce Rafale.

Zobacz także: Turcja zapowiada wznowienie badań sejsmicznych w pobliżu greckich wysp


Turcja wielokrotnie groziła też Grecji użyciem środków politycznych i militarnych w obronie swego prawa do złóż surowców w tym regionie, co Grecja uznaje za naruszanie jej suwerenności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej