RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rzecznik rządu: Trybunał Konstytucyjny zrobił to ponownie

Piotr Müller komentuje wyrok TK (fot. PAP/Mateusz Marek)
Piotr Müller komentuje wyrok TK (fot. PAP/Mateusz Marek)

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie wpływa na żadne obszary, w których UE posiada kompetencje przekazane w traktatach – tych wprost i literalnie wymienionych w traktatach – tak rzecznik rządu Piotr Müller komentuje czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Przypomina jednocześnie, że kwestia ta została rozstrzygnięta w ten sposób nie po raz pierwszy przez polski TK.

Do niedawna na sztandarach „konsTYtucJA”. Platforma odtrąbiła polexit po wyroku TK

Radosław Sikorski nazywa prezes Trybunału Konstytucyjnego „kucharką Kaczyńskiego”, Rafał Trzaskowski wieszczy polexit, a rzecznik PO Jan Grabiec...

zobacz więcej

Rzecznik rządu pytany przez PAP, jakie są w praktyce konsekwencje czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym, odparł, że wyrok jest rozstrzygnięciem sporu, który pojawiał się również w innych krajach UE.

Wyrok TK ws. konstytucji i prawa unijnego


– Pamiętajmy o tym, że między innymi w Niemczech, Francji, Czechach, Danii, Hiszpanii oraz wielu innych krajach UE stwierdzano już wprost, w wielu sprawach, że konstytucja ma wyższość nad prawem unijnym. Podobnie stwierdził polski Trybunał Konstytucyjny. Zresztą zrobił to ponownie – powiedział rzecznik rządu.

Dopytywany o to, czy po wyroku TK będą musiały zostać zmienione niektóre przepisy polskiego prawa, odparł, że wyrok jest wiążącą wykładnią dla wymiaru sprawiedliwości i instytucji publicznych. Czytaj więcej: Wyrok i uzasadnienie TK z 7 października 2021 r.

– Dzisiejszy wyrok jest tak zwanym wyrokiem zakresowym, czyli wskazuje, że określone przepisy traktatów unijnych nie są zgodne z przepisami polskiej konstytucji, o ile są interpretowane rozszerzająco i wykraczają poza kompetencje, które są wprost wskazane w traktatach unijnych – zaznaczył Müller. Rzecznik rządu pytany, czy wyrok może wpłynąć na tryb dostosowywania polskiego prawa do przepisów unijnych, w tym np. dyrektyw KE stwierdził, że wyrok nie wpływa na żadne obszary, w których UE posiada kompetencje zgodnie z traktatami.

– Mówimy o kompetencjach, które są wprost i literalnie wymienione w traktatach unijnych – tzn. w określonych obszarach dotyczących reguł konkurencji, handlu, ochrony konsumentów, przepływu usług, towarów – powiedział Müller.

Zobacz także: Profesor prawa komentuje wyrok TK. „Trzeba było uporządkować rozgardiasz” [WIDEO]
teraz odtwarzane
Profesor prawa komentuje wyrok TK

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej